8_sinf_algebra_48_sonning_moduli_modul_qatnashgan_tenglama_va_tengsizliklar

DOCX 16 pages 4.3 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 16
@dars_ishlanma_yangi [bookmark: _goback] [image: logotip copy] __________________ viloyati __________________ tumani xtb ga qarashli __-maktabning matematika fani o'qituvchisi _________________________________ning 8-sinf uchun bir soatlik dars [image: geomtry]ishlanmasi yangiqo’rg’on -2020 darsning mavzusi: sonning moduli.modul qatnashgan tenglama va tengsizliklar. darsning maqsadi: a) tarbiyaviy:o’quvchilarni o’zaro hurmat, vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash. b) ta’limiy: dts talablari asosida o’quvchilarga sonning moduli haqida tushuncha berish.modul qatnashgan tenglama va tengsizliklar yechishni o’rgatish. c) rivojlantiruvchi: o’quvchilar bkmlarini mustahkamlash,kompotenstiya hosil qilish. darsning usuli: noan’anaviy( teleko’rsatuv). darsning uslubi: interfaol. darsning jihozi: kompyuter,videoproyektor,tarqatmalar, mavzuga mos ko’rgazmalar. · · № darsning borishi vaqt taqsimoti i tashkiliy qism 10 minut ii yangi mavzu bayoni 12 minut iii mavzuni mustahkamlash 6 minut iv mustaqil ish 9 minut v qo’shimcha ma’lumotlar 6 minut vi darsni yakunlash, uyga vazifa berish 2 minut · darsning borishi: o’qituvchi: assalomu-alaykum, hurmatli tomoshabinlar va ishtirokchilar! efirda “ o’yla, izla,top!” teleko’rsatuvi. ko’rsatuvimizda 38 nafar ishtirokchi qatnashmoqdalar. ularning qanday shart asosida o’z mahoratlarini ko’rsatishlari uchun …
2 / 16
vchi qo’shimcha qilib matematikaga ta’rif eradi va quyidagi slaydlar qo’yiladi: so’ng dars boshlanadi: o’quvchi: kattalarni ko’rganda, salomni qilma kanda. sinfga kirsa agar, tur o’rningdan baravar. qo’limiz ko’ksimizda hamma: assalomu alaykum o’qituvchi: va alaykum assalom joylaringga o’tirib oling. dars maqsadi e’lon qilinadi va slayddan ko’rsatiladi. · darsning maqsadi: · a) tarbiyaviy: o’quvchilarni o’zaro hurmat,vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash; · b) ta’limiy: dts talablariga ko’ra o’quvchilarga “bir noma’lumli tengsizliklar sistemalari.sonli oraliqlar” mavzusini o’rgatish; · v) rivojlantiruvchi: o’quvchilar bkmlarini mustahkamlash. darsning oltin qoidasi: 1. o’zaro hurmat 2. o’zgalarni fikrini tinglash 3. vaqtdan unumli foydalanish 4. faol qatnashish 5. do’stona munosabat yuqoridagilar bilan tanishtirgach darsni bbb(bilardim,bilib oldim, bilmoqchiman) usulida olib borilishini har bir to’g’ri javob uchun beshburchakning bir tomoni chizilishini tushuntiriladi. savollar: -hi is on doti today? (bugun sinfda navbatchi kim?) -i am on doti today.today is thursday.everybody is here.(bugun sinfda navbatchi men.bugun haftaning payshanba kuni.sinfdagi hamma shu yerda) - thank you,sitdown please.(rahmat,o’tiring) -nav vi …
3 / 16
i xulqimiz va a’lo o’qishimiz bilan hozirdan tayyorlanib borishimiz kerak. bugungi darsga uy vazifalarni bajarib , tayyor bo’lib keldikmi? - o’quvchilar: ha , albatta . uy vazifasi slayd yordamida tekshiriladi: [image: ]-uy vazifalari to’g’ri chiqqan o’quvchilar beshqirrali yulduzning ikki qirrasini markaer yordamida chizib qo’yadilar. bu ularning bugungi darsda ularga berilgan 5 ta imkoniyatning ikkitasini qo’lga kirishganini bildiradi o’qituvchi: dts asosida olgan bilimlarimizni takrorlab olsak: o’quvchilar “ do’stingni top o’yini “ asosida o’tgan mavzularni takrorlashadi. o’yinda faol qatnashgan o’quvchilar beshqirrali yulduzning yana bir qirrasini qo’lga kiritishadi. yangi mavzuni boshlashdan oldin aktyorlik mahorati sinaladi: ixi=7 tenglamani ushlab anzirat buvi chiqadi(“suyunchi” filmidan) uni korgan xolmat qayerga ketayotganini so’raydi: anzirat buvi: mana shu tenglamaga yechim qidirib ketyapman. -men ham sen bilan boraman. -shu desang, 8-“a” da ochiq dars bo’layotgan ekan, balkim o’sha yerdan yechim topa olarmiz. -to’gri aytasan. o’quvchilardan biri: iye, anzirat buvi keeling, bu yeralarga qaysi shamol uchirdi? -mana shu tenglamani yechimini topib …
4 / 16
’ylang. natijani uchga ko’paytiring , natijaga 45 ni qo’sing . yig’indini 3 ga bo;lib, o’ylagan soningizni ayiring. natija 15 chiqdimi? buning sirini albatta matematikani yaxshi tushungan o’quvchilargina anglab yetadi: (3*x+45): 3-x=x+45:3-x=15. tenglama mavzuga bog’lanadi va mavzu tushuntiriladi. o’qituvchi mavzuni tushuntirishdan oldin o’quvchilarga sonning moduli nima deb savol beradi. javob bergan o’quvchi yana bitta qirrani qo’lga kiritadi. ii. yangi mavzu bayoni: 1. sonning moduli. sonning moduli tushunchasini eslatib o`tamiz: 1) musbat sonning moduli shu sonning o`ziga teng. masalan, [image: imti_000392] 2) manfiy sonning moduli unga qarama-qarshi songa teng. masalan, [image: imti_000393][image: imti_000394] 3) nolning moduli nolga teng: [image: imti_000395] shunday qilib, son modulining ta'rifi quyidagicha bo`ladi: [image: imti_000396] bu ta'rif formula yordamida qisqacha bunday yoziladi: [image: 3_45748_rasm-50] son modulining geometrik ma'nosini qaraymiz. son o`qida, masalan, 3 va -2 nuqtalarni tasvirlaymiz (41- rasm). rasmdan ko`rinib turibdiki, — bu 0 nuqtadan 3 nuqtagacha bo`lgan masofa, [image: imti_000398]— bu 0 nuqtadan -2 nuqtagacha bo`lgan …
5 / 16
ti_000417] ekanini topamiz (43- rasm).▲ [image: imti_000418] 43- rasm. ushbu [image: imti_000419] tengsizlikni qaraymiz. bu tengsizlikni 0 nuqtadan a dan kichik bo`lmagan masofada yotuvchi barcha x nuqtalar to`plami, ya'ni [image: imti_000420]nurlarning nuqtalari qanoatlantiradi (44- rasm). [image: imti_000421] 44- rasm. 4-masala. tengsizlikni yeching: [image: imti_000422] 1) [image: imti_000423] bo`lsin. bu holda [image: imti_000424] .quyidagi tengsizliklar sistemasini hosil qilamiz: [image: imti_000425] bu sistemani yechib, [image: imti_000426]ni topamiz. 2) x-1<0 bo`lsin. bu holda [image: imti_000427]yoki [image: imti_000428] quyidagi tengsizliklar sistemasini hosil qilamiz: [image: imti_000429] bu sistemani yechib, [image: imti_000430]ni topamiz. shunday qilib,[image: imti_000431] tengsizlikning yechimlari birinchidan, [image: imti_000432]sonlar, ikkinchidan esa [image: imti_000433]sonlar bo`ladi. javob. [image: imti_000434]. ▲ [image: imti_000435]tengsizlikning yechimlari 45- rasmda tasvirlangan. [image: imti_000436] 45-rasm. agar [image: imti_000437] tengsizlikda a son nolga teng bo`lsa, u holda tengsizlik x=0 dan iborat birgina (yagona) yechimga ega bo`ladi, bordi-yu, agar a<0 bo`lsa, u holda tengsizlik yechimlarga ega bo`lmaydi. agar [image: imti_000438]tengsizlikda a son noldan kichik …

Want to read more?

Download all 16 pages for free via Telegram.

Download full file

About "8_sinf_algebra_48_sonning_moduli_modul_qatnashgan_tenglama_va_tengsizliklar"

@dars_ishlanma_yangi [bookmark: _goback] [image: logotip copy] __________________ viloyati __________________ tumani xtb ga qarashli __-maktabning matematika fani o'qituvchisi _________________________________ning 8-sinf uchun bir soatlik dars [image: geomtry]ishlanmasi yangiqo’rg’on -2020 darsning mavzusi: sonning moduli.modul qatnashgan tenglama va tengsizliklar. darsning maqsadi: a) tarbiyaviy:o’quvchilarni o’zaro hurmat, vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash. b) ta’limiy: dts talablari asosida o’quvchilarga sonning moduli haqida tushuncha berish.modul qatnashgan tenglama va tengsizliklar yechishni o’rgatish. c) rivojlantiruvchi: o’quvchilar bkmlarini mustahkamlash,kompotenstiya hosil qilish. darsning usuli: noan’anaviy( teleko’rsatuv). darsning uslubi: interfaol. darsning jihozi: kompyut...

This file contains 16 pages in DOCX format (4.3 MB). To download "8_sinf_algebra_48_sonning_moduli_modul_qatnashgan_tenglama_va_tengsizliklar", click the Telegram button on the left.

Tags: 8_sinf_algebra_48_sonning_modul… DOCX 16 pages Free download Telegram