1-sinf yozuv darsi ishlanmasi 2021-yil

DOCX 104 стр. 9,5 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 104
tuzuvchilar: buxoro viloyat kogon tuman 5- maktabning 1-toifali boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi – karimova mehriniso ro‘ziqulovna kogon tuman boshlang‘ich ta‘lim fanlari metodisti- yo‘ldosheva dildora buxoro viloyat xalq ta‘limi boshlang‘ich ta’lim metodisti – raxmonova dilfuza taqrizchi : kogon tuman 5-idum ona tili va adabiyoti fani o‘qituvchisi amonova nigora chorak davomida o‘tilishi kerak – 38 soat dars ishlanmalar soni - 38 soat 1- chorak yozuv [image: ] [image: ] dars mavzusi: yozuv daftari bilan tanishtirish. bir xil masofada nuqtalar qo‘yish chamalash qobiliyatini oshirish mashqlari. darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga partada to‘g‘ri o‘tirish , ruchkani to‘g‘ri ushlash, bir xil masofada nuqtalar qo‘yishni, chamalashni , namunaga qarab yozishni , quyoshcha chizishni o‘rgatish . tarbiyaviy maqsad: o‘quvchilarni odobli , intizomli qilib tarbiyalash , maktab , dars qoidalarini o‘rgatish ; rivojlantiruvchi maqsad:o‘quvchilarning chamalash qobiliyatlarini, namunaga qarab yozish ko‘nikmalarini rivojlantirish , ko‘rgan unsurlarini namunaga qarab yoza oldirish . fk: nutqiy kompetensiya (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish, yozish): ko‘rgan rasmlari …
2 / 104
ositalar , doska , quyoshcha tasvirlangan ko’rgazmalar , mavzuga oid rasmlar. darsning borishi. t/r bo‘limlar vaqt 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o‘tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o‘quvchilarni rag‘batlantirish 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i. tashkiliy qism . o‘qituvchi: -qani ayting bolalar , biz qayerga kelib qoldik? endi ne deb ataldik ? o‘quvchi : - hurmatli ustozimiz biz maktabga kelib qoldik . omma orasida biz, o‘quvchi deb ataldik. o‘qituvchi : - xush kelibsiz maktabga, o‘quvchilik muborak. keling darsni boshlaymiz , darsimiz nomi yozuv. o‘quvchilar bilan oy ,yil, hafta kunlari haqida suhbat o‘tkaziladi . o‘quvchilarga dars qoidalari tushuntiriladi . o‘quvchilarga to‘g‘ri o‘tirish , yozuv qurollaridan to‘g‘ri foydalanish qoidalarini o‘rgatish . [image: ] ii. o‘quvchilar bilan kirish suhbati o‘tkazish . yozuv vaqtida partada to‘g‘ri o‘tirish (o‘quvchining ko‘krak qafasi bilan parta oralig‘ida bir kaft sig‘adigan …
3 / 104
pak chalamiz . iv . yangi mavzuni mustahkamlash . “ortiqchasini top” o‘yinini o’tkazish . a) bunda bolalar berilgan rasmlar orasidan o‘quv qurollaridan ortiqchasini topishlari lozim. [image: ] [image: ] [image: ] b) o‘quvchilar hayvonlarning suratlari orasidan hayvon bo‘lmagan rasmni topadilar [image: ] [image: ] [image: ] yozuv daftarida berilgan quyoshcha rasmi rangli qalamlar yordamida bo‘yaladi . o‘quvchilar bilan quyosh haqida suhbat o‘tkaziladi . “klaster” usulida quyoshga ta’rif beriladi . ( o‘simliklarning o‘sishiga yordamlashadi ) ( yerni isitadi ) ( quyoshh quyos m.yuuf ) ( nur sochadi ) ( yorug‘ lik beradi ) o‘quvchilarga rangli qalamlardan foydalanishni o‘rgatish . mavzu asosida savol-javob o‘tkazish . darsda nimalarni o‘rgandik ? ( . ) - bu unsurni nomini ayting . daftarning asosiy va yordamchi chiziqlarini ko‘rsatish . v . darsni yakunlash. darsga yakun yasash . darsda faol qatnashgan o‘quvchilarni rag‘batlantirish . [image: ] vi . uyga vazifa: kelgusi darsga tayyorlanib kelish . 2- dars …
4 / 104
a’lumotlarni vaqtida qabul qila olish va kundalik hayotda qo‘llay olish ; kun tartibiga rioya qilish , jamoat joylarida o‘zini tuta bilish , tozalikka rioya qilish. ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: o‘zining o‘quvchilik burch va huquqlarini bilish, unga rioya qilish. dars turi: yangi bilim va tushunchalarni shakllantiruvchi . darsning metodi: tahlil - tarkib metodi , tushuntirish , suhbat , ko‘rsatish , ”baliq skeleti “ metodi. dars jihozlari: doska , proektor , kichik va uzun ilmoqlar , bayroqchalar rasmi tasvirlangan ko‘rgazmalar . darsning borishi. t/r bo‘limlar vaqt 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o‘tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o‘quvchilarni rag‘batlantirish 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i. darsni tashkil etish : o‘quvchilarni darsga tayyorlash .darsni “yozuv darsi” she’ri bilan boshlash. yozuv darsida bizlar, o‘rganamiz yozishni, unsurlar-u harflarni , bo‘g‘inlar-u so’zlarni . so‘zlardan gap tuzishni, o‘rganamiz yozishni. …
5 / 104
ichik va uzun ilmoqlarni yozilishini tushuntirish . kichik va uzun ilmoqlarni yozilishini ko‘rsatish . o‘qituvchi doskaga kichik va uzun ilmoqlarni chizib ko‘rsatadi . kichik ilmoqchani yozishda qo‘l harakati holatini izohlaydi . partada o‘tirish qoidasi yoki dars jarayonidagi o‘tirish holatiga oid bilimlar eslatiladi . sinf partasida o‘tirganda boshimizni o‘ng yoki chapga qiyshaytirmasdan to‘g‘ri o‘tirishimiz lozim . ko‘zimiz bilan yozuv daftari orasidagi masofa 30- 35 sm ga teng bo‘lishi kerak . ruchkani o‘ng qo‘limiz bilan ushlaymiz . yozayotganda esa ruchkaning uchi bilan barmoqlarimiz orasi 10- 12 mm maso-fa bo‘lishi , ruchkaning orqa tomoni esa o‘ng yelkamizga to‘g‘ri bo‘lishi lozim . o‘quvchilarga oldin tutashuvchi pastki chiziqdan tutashuvchi ilmoqlarni yozib ko‘rsatish . o‘quvchilar maxsus havoga yozish mashqlaridan so‘ng , daftarlariga kichik va uzun ilmoqlarni yozishadi. [image: ] kichik chiziqlar bo‘ylab tutashuvchi ilmoqlarni yozib ko‘rsatish . unsurni havoda yozish mashqlari o‘tkazilgandan so‘ng , o‘quvchilar namunaga qarab unsurlarni yozadi-lar . dam olish daqiqasi . ko‘p yozib …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 104 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "1-sinf yozuv darsi ishlanmasi 2021-yil"

tuzuvchilar: buxoro viloyat kogon tuman 5- maktabning 1-toifali boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi – karimova mehriniso ro‘ziqulovna kogon tuman boshlang‘ich ta‘lim fanlari metodisti- yo‘ldosheva dildora buxoro viloyat xalq ta‘limi boshlang‘ich ta’lim metodisti – raxmonova dilfuza taqrizchi : kogon tuman 5-idum ona tili va adabiyoti fani o‘qituvchisi amonova nigora chorak davomida o‘tilishi kerak – 38 soat dars ishlanmalar soni - 38 soat 1- chorak yozuv [image: ] [image: ] dars mavzusi: yozuv daftari bilan tanishtirish. bir xil masofada nuqtalar qo‘yish chamalash qobiliyatini oshirish mashqlari. darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga partada to‘g‘ri o‘tirish , ruchkani to‘g‘ri ushlash, bir xil masofada nuqtalar qo‘yishni, chamalashni , namunaga qarab yozishni , quyoshcha chizishni o‘...

Этот файл содержит 104 стр. в формате DOCX (9,5 МБ). Чтобы скачать "1-sinf yozuv darsi ishlanmasi 2021-yil", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 1-sinf yozuv darsi ishlanmasi 2… DOCX 104 стр. Бесплатная загрузка Telegram