olmosh ,egalik va kelishik dars ishlanmasi

DOC 7 sahifa 17,9 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 7
o`zbekiston respublikasi namangan viloyati chortoq tumanidagi 46-sonli umumiy o`rta ta`lim maktabi ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi nozima qoraboyevaning 7-sinf uchun ona tili fanidan “olmosh ,egalik va kelishik shakllari yuzasidan o`tilganlarni takrorlash” mavzusida yozgan dars ishlanmasi [image: image5.jpg] sana: 4-shorak sinf:7-sinf fan: ona tili mavzu: olmosh , egalik va kelishik shakllari yuzasidan o`tilganlarni takrorlash darsning maqsadi: 1)ta’limiy maqsad: o`quvchilarning olmosh , egalik va kelishik shakllari haqidagi bilimlarini mustahkamlash, ularga mavzu yuzasidan qo`shimcha ma`lumotlar berish ,lingvistik kompetensiya elementlarini rivojlantirish; 2)tarbiyaviy maqsad: o`quvchilarni insonparvarlikka, mehnatsevarlikka o`rgatish, ularni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash, o`quvchilarni ogohlik va ziyraklikka chaqirish kabi milliy va umummadaniy kompetensiya elementlarini shakllantirish; 3)rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarning og`zaki va yozma nutqini o`stirish,savodxonligini oshirish, o`quvchilarda topqirlik va zukkolik fazilatlarini rivojlantirish. darsning turi: mustahkamlovchi,nazorat qiluvchi. darsning uslubi: “ilm ummoni”, ”aqlimizni charxlaymiz”,”yangisidan bor”,”men topdim !”usullari, guruhlar bilan ishlash. darsning jihozi: slaydlar,badiiy kitoblar,rasmlar,shoir va yozuvchilarning suratlari,test ,tarqatmalar,kompyuter. darsning borishi: tashkiliy qism: o`quvchilar bilan salomlashiladi.navbatchi axboroti eshitiladi. …
2 / 7
n topshiriqlarni bosqichma-bosqich bajarish zarurligi eslatib o`tiladi. topshiriqlarni bajarishda bo`sh o`zlashtiruvchi o`quvchilar ko`proq darsga jalb qilinadi. o`quvchilarga “aqlimizni charxlaymiz” usulida quyidagi savollar beriladi:(savollar ekranda ko`rsatiladi) manzil “aqlimizni charxlaymiz” 1. olmosh deb nimaga aytiladi? 2. olmoshning qanday turlari bor? 3. egalik shakllari haqida ma`lumot bering. 4. kelishik deb nimaga aytiladi? 5. qaratqich kelishigining belgili va belgisiz ko`rinishiga misol ayting. darslikning 137- betidagi 4- topshiriqni bajarish uyga vazifa qilib berilgan .o`quvchilar mashq shartiga ko`ra , lapang-lapang, hoy, aftidan , xullas, qiy-chuv so`zlari ishtirokida gaplar tuzib kelishlari kerak. uy vazifasini bajargan va savollarga javob bergan o`quvchilarga ball qo`yiladi 2- manzil 288- mashq 1. ularning ba`zilari akamning o`rtoqlari edilar, men bilan so`rashdilar. 2. biz, yetimlar bir-birimizning pinjimizga tiqilib, bir-birimizni isitib uyquga ketamiz. 3. hotamjon jilmaydi:- biz tomonlarda deyarli dim. 4. rostini aytsam , o`zim ham unchalik yomon bola emasman. [image: image1.emf]3-manzil 289- mashq 1. belingni bog`la, g`ayrat bir-la mehnatga muhabbat qil,o`zingni , mehnatingni o`zga …
3 / 7
’noda kelayotgani matnda qaysi so`z yoki gap o`rnida almashinib kelishiga qarab belgilanadi. olmoshlar so`z yasovchi qo`shimchalar qo`shib so`z yasash orqali boshqa turkumlardan yasalmaydi. olmoshlar boshqa so`zlarning yasalishiga asos bo`lishi mumkin : o`zbilarmon, o`zboshimcha, manman ; sizlamoq, sensiramoq [image: image4.emf] men + ning = mening  sen+ ning = sening  u + ga = unga  bu +da = bunda  o`sha + da +o`shanga  tig` + ga = tig`ga  timsoh + ga = timsohga  bayroq + qa + bayroqqa 291-,292 -mashqdagi gaplar o`quvchilarga tarqatma shaklida beriladi. har bir o`quvchi o`zi mustaqil ravishda so`zlardagi tovush o`zgarishlarini aniqlaydi,so`ng hammaga o`qib eshittiradi. masalan, men +ning = mening . ushbu so`zda tovush tushishi kuzatiladi. bundan tashqari,“qani, kim zukko va fidoyi ?” usulidan foydalanish mumkin.ushbu jarayonda har bir guruhga alohida topshiriqlar beriladi. o`quvchilar bergan javoblariga qarab baholanadilar.javoblar o`qituvchi tomonidan to`ldiriladi. o`quvchilar bilan “yangisidan bor” usuli qo`llanadi. bunda turli jurnallardan qirqib olingan …
4 / 7
sh o`zgarishi mavjud? a) tovush orttirilishi b) tovush tushishi c) tovush almashishi d) tovush tushishi va almashishi 3). biz o`z vatanimizni ko`z qorachig`iday asrab- avaylaymiz. ushbu gapda o`z olmoshi qaysi kelishikda turibdi? a)bosh kelishikda b)qaratqich kelishigida c) o`rin-payt kelishigida d) chiqish kelishigida 4) qaysi qatorda sifatdosh egalik qo`shimchasi bilan qo`llangan? a) haqiqiy inson boshqalarning tashvishi bilan yashashi kerak. b) bilganingni eldan ayama. c) sharafim, shonim, borlig`imsan, vatan ! d) yoshlikdan bir hunarning boshini ushlang. 5) qo`shma olmoshlar to`liq berilgan qatorni toping. a) kimdir, nimadir, qaysidir b) har nima, qayergadir, o`z c) har qanday, mana shu, hech bir d) biz, hamma, barcha o`quvchilarni baholash. dars yakunida “ilm ummoni” ga qaysi qahramon yetib borganligi aniqlanadi. dars davomida faol ishtirok etgan o`quvchilarga ball qo`yiladi. guruhlarga “eng bilimdon guruh”, ”eng chaqqon guruh”, “eng tartibli guruh” nominatsiyalari beriladi. eng faol o`quvchiga “bugungi dars qahramoni” nishoni beriladi. dars yakunida o`quvchilarga she’riy tilak bildiriladi. uyga vazifa: 1. …
5 / 7
roqqa image1.gif image2.gif 3-manzil 289- mashq belingni bog`la, g`ayrat bir-la mehnatga muhabbat qil,o`zingni , mehnatingni o`zga yalqovlarga ibrat qil. 2. o`zgalar g`amini chekmasa odam , unga noloyiqdir inson degan nom. 3. xudbinlik o`z-o`zini qatl qilishdir. u yakka, mevasiz daraxtga o`xshab qurib ketadi. 4. agar sen havoni to`yib-to`yib shimiray desang, tongda derazangni kengroq och! image1.gif image2.gif

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 7 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"olmosh ,egalik va kelishik dars ishlanmasi" haqida

o`zbekiston respublikasi namangan viloyati chortoq tumanidagi 46-sonli umumiy o`rta ta`lim maktabi ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi nozima qoraboyevaning 7-sinf uchun ona tili fanidan “olmosh ,egalik va kelishik shakllari yuzasidan o`tilganlarni takrorlash” mavzusida yozgan dars ishlanmasi [image: image5.jpg] sana: 4-shorak sinf:7-sinf fan: ona tili mavzu: olmosh , egalik va kelishik shakllari yuzasidan o`tilganlarni takrorlash darsning maqsadi: 1)ta’limiy maqsad: o`quvchilarning olmosh , egalik va kelishik shakllari haqidagi bilimlarini mustahkamlash, ularga mavzu yuzasidan qo`shimcha ma`lumotlar berish ,lingvistik kompetensiya elementlarini rivojlantirish; 2)tarbiyaviy maqsad: o`quvchilarni insonparvarlikka, mehnatsevarlikka o`rgatish, ularni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash...

Bu fayl DOC formatida 7 sahifadan iborat (17,9 MB). "olmosh ,egalik va kelishik dars ishlanmasi"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: olmosh ,egalik va kelishik dars… DOC 7 sahifa Bepul yuklash Telegram