harakat va holat fe’llari

DOC 5 sahifa 2,8 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 5
mavzu : harakat va holat fe’llari darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarnig harakat holat fe’llari haqida ma’lumot berish. ularning amaliyotda to’g’ri qo’llay olish ko’nikmasini hosil qilish, nutqiy savodhonlikni rivojlantirish. b) tarbiyaviy maqsad: o’qituvchilarni mavzudan kelib chiqib, nutq madaniyatini o’rganish; c) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni fikrlash qobiliyatini o’shtirish. dars jihozi: “ona tili ”7-sinf darsligi, ko’rgazmali qurollar, materiallar, archa. dars metodi: “mening nomim nima?” o’yini “qadamma qadam”, “archani to’g`ri bezat” o’yinlari, savol-javob, suhbat, tushuntirish. fanlararo aloqa: adabiyot, tarix, jismoniy tarbiya. darsning borishi: tashkiliy qism: salomlashgach, navbatchi, davomat aniqlaydi. “salomlashish” o’yini tashkil etiladi. o’tkazish qoidasi: bolalarga har biringiz bir-biringiz bilan har xil ko’rinishda so’rashib chiqing masalan bir kishi bilan qo’l olishib, ikkinchi kishi bilan ko’zlar orqali, uchinchi kishi bilan quchoq ochib va hokazo. mashq yakunida har bir kishidan “sizga kimning salomlashishi juda yoqdi” deb so’rab chiqiladi. bolalarni iloji boricha ko’pchilik ichida gapirtirishga harakat qilinadi. o’quvchilardan siyosiy xabarlar so’raladi. o’qituvchi doskaga sanani yozadi va o’quvchilardan …
2 / 5
’quvchilar va o’quvchi kelishgan holda biror atama tanlashadi. masalan: “morfologiya” atamasi tanlab olinadi va sh’quvchi kirib “mening nomim nima?” degan savolni o’rtaga tashlaydi. unga quyidagi ta`riflar beriladi: · qadimda bu atama “sarf” deb atalgan. · unda so`z turkumlari o`rganiladi. · grammatikaning bir qismi. · bu bo`lim grammatikada sintaksis bilan birga o`rganiladi. · bu so`zning ma`nosi ”shakl haqidagi ta`limot”dir. o’quvchi qaysi atama ekanligini topishi kerak. shundan so`ng eng to`g`ri va noto`g`ri ta`rif bergan o`quvchiga rag`bat va jarima kartochkalari beriladi. yangi yil bayrami shukuhi bo`lganligi uchun rag`bat va jarima kartochkalari qorbobo sovg`asi va yalmog`iz supurgisi ko`rinishida bo`ladi. [image: image22.jpg] [image: image2.jpg] o`quvchilar ikki guruhga bo`lib olinadi va o`z guruhlari nomini aniqlash uchun harflar orqasiga yozilgan savollarga javob berishadi. [image: image3] [image: image4] [image: image5] [image: image6] [image: image7] [image: image8] o’tgan dars mavzusi: mustaqil so’z turkumlari. fe’l. bu darsni takrorlash uchun o’qtuvchi o’quvchilarga sheriy ertak o`qib beradi, bunda o’quvchilar diqqatlari jamlab o`qish …
3 / 5
di yayov o`z shu qayda bu jadvalni to`ldirish jarayonida o`quvchilardan topqirlik va tezkorlik talab etiladi va eng ko`p so`z topa olgan o`quvchi rag`batlantiriladi. yangi mavzu doskaga yoziladi. o’qtuvchi mavzuni tushuntiradi. fe’llar nimani atab kelishi ko’ra harakat va holat fe’llariga bo’linadi. shaxs va narsalarning jismoniy faoliyati natijasida ro’y bergan harakatni bildiruvchi fe’llar harakat fe’llari hisoblanadi. masalan: anvar darsga kech qolganligi uchun xonaga yugurib kirdi. shaxslarni ichki kechinmalari va narsalarning bir holatdan ikkinchi holatga o’tish jarayonini ifodalovchi fe’llar esa holat fe’llari hisoblanadi. masalan: kuz kelib daraxtlarning barglari sarg`aydi. mavzu tushintirilgach, “archani to’g’ri bezat” o’yini o’tkaziladi. bunda o’quvchilar sehrli savatcha ichidagi mevalarni orqasiga yozilgan fe`llarni to`g`ri izohlab archaga ilib qo`yishlari kerak. [image: image9.jpg] [image: image10] [image: image11.jpg] [image: image12.jpg] o’quvchilarga madaniy hordiq berish uchun musiqa sadolari ostida o’qituvchi boshchiligida harakatli mashqlar bajariladi. harakatli mashqlar harakat fe`llariga misol bo`lganligi uchun mavzu yanada mustahkamlanadi. madaniy hordiqdan so`ng eng kam qatnashgan ikki o`quvchi bilan “qadamma- qadam” …
4 / 5
ing. 11. leksikologiyada so`z qaysi tomondan o`rganiladi? 12. so`zning atash ma`nosi nima? dars so’ngida o’quvchilar baholanadi. guruhlar yig`gan jarima va rag`bat kartochkalari hisoblanib g`olib guruh aniqlanadi. [image: image13] [image: image14] dars yakunlanishidan oldin o`qituvchi so`nggi so`z o`rnida quyidagi she`r bilan darsni tugatadi. uyga vazifa: “mehnat baxt keltiradi” mavzusida matn tuzish va unda ishlatilgan fe’llarni izohlash. [image: image1.jpg][image: image15.jpg][image: image16.jpg][image: image17.jpg][image: image18.jpg][image: image19.jpg][image: image20.jpg][image: image21.jpg]
5 / 5
harakat va holat fe’llari - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 5 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"harakat va holat fe’llari" haqida

mavzu : harakat va holat fe’llari darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarnig harakat holat fe’llari haqida ma’lumot berish. ularning amaliyotda to’g’ri qo’llay olish ko’nikmasini hosil qilish, nutqiy savodhonlikni rivojlantirish. b) tarbiyaviy maqsad: o’qituvchilarni mavzudan kelib chiqib, nutq madaniyatini o’rganish; c) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni fikrlash qobiliyatini o’shtirish. dars jihozi: “ona tili ”7-sinf darsligi, ko’rgazmali qurollar, materiallar, archa. dars metodi: “mening nomim nima?” o’yini “qadamma qadam”, “archani to’g`ri bezat” o’yinlari, savol-javob, suhbat, tushuntirish. fanlararo aloqa: adabiyot, tarix, jismoniy tarbiya. darsning borishi: tashkiliy qism: salomlashgach, navbatchi, davomat aniqlaydi. “salomlashish” o’yini tashkil etiladi. o’tkazish qoi...

Bu fayl DOC formatida 5 sahifadan iborat (2,8 MB). "harakat va holat fe’llari"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: harakat va holat fe’llari DOC 5 sahifa Bepul yuklash Telegram