1-2 mavzu

PDF 9 sahifa 652,1 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 9
o‘qish savodxonligi fani bo‘yicha dars ishlanmalar 4-sinf 1-chorak 1-mavzu: yagonadir vataning sening! (xurshid davron) darsning maqsadi: a) ta’limiy: o‘quvchilarni matn mazmuni bilan tanishtirish, vatan haqida kengroq tushuncha berish, vatan tuyg‘usi tushunchasini singdirish. b) tarbiyaviy: o‘quvchilarga vatanni sevishni va qadrlashni, tabiiy boyliklarini asrab-avaylashni o‘rgatish, yosh avlodni vatanga cheksiz muhabbat ruhida tarbiyalash. c) rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning og‘zaki va yozma nutqini, lug‘at ustida ishlash, mustaqil fikrlash ko‘nikmalarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi. dars metodi: tushuntirish, suhbat, “klaster” metodi, ta’limiy o‘yinlar. dars jihozi: rangli ko‘rgazmalar, tarqatma materiallar, videolavha. darsning borishi: i. tashkiliy qism: - salomlashish; - davomatni aniqlash; - o‘quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o‘tkaziladi. ii.yangi mavzu bayoni. o‘qituvchi o‘quvchilarga savol bilan murojaat qiladi: siz vatan deganda nimani tushunasiz? o‘quvchilar vatan so‘ziga ta’rif beradilar. “klaster” metodidan foydalaniladi. “klaster” metodi. darslik bilan ishlash. “yagonadir vataning sening!” matni o‘quvchilarga o‘qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. muallif haqida ma’lumot beriladi. xurshid davron xurshid davron – iste’dodli, qalami o‘tkir …
2 / 9
ladi. dam olish daqiqasi o‘tkaziladi. iii. yangi mavzuni mustahkamlash. “kim hozirjavob” o‘yini. savollarga javob beriladi. 1. “vatan” so‘ziga ta’rif bering. 2. “istiqlol” so‘zi o‘zida nimalarni mujassam qiladi? 3. qadrlash deganda nimani tushunasiz? 4. jahon davlatlari o‘rtasidagi aloqa deganda nimani tushunasiz? 5. amerikada nima uchun daraxtlar qurib qoldi? 6. o‘zbekiston respublikasi istiqlolga erishganini qaysi davlatlar tan olgan? “maqollar zanjiri” o‘yini. - bulbul chamanni sevar, odam vatanni. - vatan gadosi – kafan gadosi. - vataning tinch – sen tinch. - o‘z uyim – o‘lan to‘shagim. - vatan taqdiri har bir kishining taqdiridir. - vatanparvarlik – bobolardan qolgan meros. - ona yurt – oltin beshik. - o‘z diyorini gullatganning baxti gullaydi. - har bir nihol o‘ziga xos tuproqda ildiz otadi. - vatan uchun qurbon bo‘lganlarning xoki muqaddasdir. - o‘z uyim – o‘lan to‘shagim. maqollarning mazmuni tushuntiriladi. mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. siz vatan deganda nimani tushunasiz? vatan so‘ziga ta’rif bering. o‘quvchilar o‘z fikrlarini …
3 / 9
bog‘lang. iv. darsni yakunlash va o‘quvchilarni baholash. - siz kelajakda o‘z vataningiz ravnaqi uchun qanday hissa qo‘shmoqchisiz? o‘quvchilar baholab, rag‘batlantiriladi. v. uyga vazifa berish. “yangi o‘zbekiston – yangi maqsad sari rivojlanish” mavzusida reja tuzib, so‘zlashga tayyorlaning. 2- mavzu: “buyuk mehring” she’ri (nazarmat egamnazarov) darsning maqsadi: a) ta’limiy: o‘quvchilarni she’r matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, ifodali o‘qishni o‘rgatish. b) tarbiyaviy: o‘quvchilarda o‘z eli va yurtini qadrlash, buyuk ajdodlarimiz bilan faxrlanish va ularning ishlaridan o`rnak olish hislarini tarbiyalash. c) rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning ifodali o‘qish malakalarini, ijodiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish, og‘zaki nutqini boyitish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish, ta’limiy o‘yinlar. dars jihozi: rangli rasmlar, tarqatma materiallar, videolavha. darsning borishi: i. tashkiliy qism: - salomlashish; - o‘quvchilarni darsga hozirlash; - ma’naviyat daqiqasi o‘tkaziladi. ii. uy vazifasini so‘rash va o‘tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – “yagonadir vataning sening” matnini o‘quvchilar ifodali o‘qib, mazmunini so‘zlab beradilar. mavzu yuzasidan savol-javob o‘tkaziladi. iii. yangi …
4 / 9
i. dam olish daqiqasi o‘tkaziladi. iv. yangi mavzuni mustahkamlash. darslikda berilgan savollar asosida savol-javob o‘tkaziladi. 1. she’rdagi misra oxirida takrorlanib kelayotgan so‘zlarni belgilang. 2. misra oxiridagi ohangdosh so‘zlarni toping. 3. she’rda qaysi tarixiy shaxslar ismlari keltirilgan? nazarmat egamnazarov nazarmat egamnazarov –shoir, jurnalist, o‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi. “yoshlik zavqi”, “vatan ishqi”, “yashil dalalar”, “sir bo‘yi –nur bo‘yi”, “tog‘dagi gulxanlar”, “nay sadosi”, “shahrimiz bolalari“,”bahor qo‘shig‘i”, “mangu olov” kabi she’riy to‘plamlar muallifi. ko‘plab she’rlari qo‘shiq bo‘lgan. “yurakdagi o‘q” dostoni va “sayyod jasorati” qissasi ikkinchi jahon urushi mavzusida yozilgan. 4. “jahonda namoyon qudrat-u ko‘rking” satrida shoir aynan qaysi holatlarni nazarda tutgan deb o‘ylaysiz? 5. mustaqil o‘zbekistonni madh etuvchi qanday so‘zlardan foydalanilgan? 6. she’rga mos kuy topishga harakat qiling. “mosini top!” o‘yini. darslikda berilgan rasmlardan she’rga mos bo‘lgani topiladi. o‘quvchilar javoblarini izohlab beradilar. guruhlarda ishlash. o‘quvchilar 3 guruhga bo‘linadi. har bir guruhga nom qo‘yiladi. har bir guruh “yurtim uchun yangi g‘oya” mavzusida yangi g‘oya …
5 / 9
s o‘zbekistonsan. 4-topshiriq. “ma’nodoshini top!” mashqi. berilgan so‘zlarning ma’nodoshini topib yozing. o‘zgalar – begonalar, tabarruk – muqaddas, jahon – dunyo, munavvar – yorug‘, buyuk – tengsiz. v. darsni yakunlash va o‘quvchilarni baholash. savol-javob o‘tkaziladi. – bugungi darsimiz sizlarga yoqdimi? darsda faol qatnashgan o‘quvchilar baholab, rag‘batlantiriladi. vi. uyga vazifa berish. she’rni yod olish.

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 9 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"1-2 mavzu" haqida

o‘qish savodxonligi fani bo‘yicha dars ishlanmalar 4-sinf 1-chorak 1-mavzu: yagonadir vataning sening! (xurshid davron) darsning maqsadi: a) ta’limiy: o‘quvchilarni matn mazmuni bilan tanishtirish, vatan haqida kengroq tushuncha berish, vatan tuyg‘usi tushunchasini singdirish. b) tarbiyaviy: o‘quvchilarga vatanni sevishni va qadrlashni, tabiiy boyliklarini asrab-avaylashni o‘rgatish, yosh avlodni vatanga cheksiz muhabbat ruhida tarbiyalash. c) rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning og‘zaki va yozma nutqini, lug‘at ustida ishlash, mustaqil fikrlash ko‘nikmalarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi. dars metodi: tushuntirish, suhbat, “klaster” metodi, ta’limiy o‘yinlar. dars jihozi: rangli ko‘rgazmalar, tarqatma materiallar, videolavha. darsning borishi: i. ta...

Bu fayl PDF formatida 9 sahifadan iborat (652,1 KB). "1-2 mavzu"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 1-2 mavzu PDF 9 sahifa Bepul yuklash Telegram