6_sinf_matematika_110_111_uchburchaklar,_uning_elementlari_va_perimetri+

PPTX 20 стр. 468,4 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 20
matematika fani o`qituvchisi _____________________________________ning matematika fanidan 6- sinflar uchun «uchburchaklar, uning elementlari va perimetri» mavzusida yozgan bir soatlik ________________ viloyati ___________ tumani xalq ta`limi bo`limiga qarashli ___ –umumiy o`rta ta`lim maktabi dars taqdimoti @dars_ishlanma_yangi darsning maqsadi ta`limiy: o`quvchilarda umumiy ta`lim mahoratini shakllantiriish, ijodiy qobiliyatini o`stirish, uchburchaklar uning perimetri, turlari haqidagi tushunchani hosil qilish va uni tahlil etish. tarbiyaviy: o`quvchilarga aqliy va axloqiy tarbiya berish, ota-ona va vatan oldidagi o`z burchlarini chuqur tushunadigan, bilimli va erkin fikrlay oladigan ma`naviy barkamol inson ruhida tarbiyalash. rivojlantiruvchi: mantiqiy tafakkurni, nutqni, xotirani rivojlantirish, uchburchaklar haqidagi tushunchani mustahkamlab, uning turlarini ajratish va perimetrini hisoblash haqidagi tushunchani misollar yechish bilan mustahkamlash. darsning turi: yangi bilim berish darsning usuli: suhbat, bahs,test sinovi, kichik guruhlarda ishlash, muzyorar, “o`rgan-o`rgat”, klaster. darsning uslubi: ko`rgazmali-amaliy. dars jihozi tarqatma materiallar, test namunalari, kompyuter,proyektor, slaydlar, reklama roligi. tayanch iboralar: uchburchak, uchburchak turlari, perimetri, uchburchak tengsizligi. darsning borishi: dars rejasi: 1.muzyorar: o`quvchilar bilan tanishish, o`quvchilarni …
2 / 20
g muborak hadisu-shariflarida shunday deyilgan: “ilm sahroda do`st, hayot chorrahalarida tayanch, yolg`iz damlarda –yo`ldosh, baxtiyor damlarda –rahbar, qayg`uli damlarda madadkor, odamlar orasida –zebu-ziynat, dushmanga qarshi kurashda quroldir”. bu so`zlar bilan o`qituvchi o`quvchilarni ilmu-ma`rifatga, kelajakka undaydi. mamlakatimizda ta`lim islohotlari jadal rivojlanib borayotgan bir davrda, bugungi darsimizni “dars muqaddas” tavsiyasi asosida “o`rgan-o`rgat” usulida olib boramiz. shu o`rinda xalqimizning bir pirma`no naqli yodimizga tushadi. “shunday insonlar borki, biladi, bilishini ham biladi, undan o`rganmoq kerak. yana shundaylar borki, bilmaydi, bilmasligini ham biladi, u qobil insondir, unga o`rgatmoq kerak. uchinchi toifadagilar esa bilmaydi, bilmasligini ham bilmaydi, u uyqudadir, uni uyg`otmoq kerak”. bu naqlgga amal qilib, darsimizni kichik guruhlarga bo`lib, guruhlarni “o’tkir burchaklilar” “to’g’ri burchaklilar” “o’tmas burchaklilar” deb nomlaymiz. o`tilgan mavzuni mustahkamlash uchun klaster usulidan foydalanib, guruhlarga savollar beriladi. 1-guruh burchak deb nimaga aytiladi? burchakning turlari, ularga ta’rif bering. 2-guruh burchakni o’lchash, burchak o’lchov birligi. gradus o’lchovining qanday birliklari bor? yoyiq va to’g’ri burchakning gradus o’lchovi …
3 / 20
chburchak burchaklaridan biri to’g’ri to’g’ri burchakli uchburchak burchaklaridan biri o’tmas o’rmas burchakli uchburchak tomonlariga ko’ra uchburchaklar teng tomonli ( muntazam) , teng yonli, turli tomonli bo’ladi. uchburchakning tomonlari uchburchakning atalishi ko’rinishi uchala tomoni o’zaro teng ab=bc=ac teng tomonli (muntazam) uchburchak ikkala tomoni o’zaro teng ab=bc teng yonli uchala tomoni uzunliklari harxil. turli tomonli abc teng yonli, yani ab=bc bo’ladi. ac uchburchakning asosi deyiladi. uchburchakning uchala tomoni uzunliklari yig’indisi uning perimetri deyiladi. p=ab+bc+ac muammo: unutmang! uchnburchakning ixtiyoriy bir tomoni qolgan ikki tomonidan doimo kichik, ammo ayirmasidan doimo katta bo’ladi. ixtiyoriy abc uchburchak uchun quyidagi tengsizliklar o’rinli: ab-bc<ac<ab+bc ab-ac<bc<ab+ac ac-bc<ab<ac+bc endi guruhlarga muammoli savollar beriladi. 1- guruh: ikkita burchagi o’tmas bo’lgan uchburchak mavjudmi? izohlang. 2- guruh: ikkita burchagi to’g’ri bo’lgan uchburchak mavjudmi? izohlang. 3- guruh: bir burchagi to’g’ri, biri esa o’tmas bo’lgan uchburchak mavjudmi? izihlang. qiziqarli masala. uchburchak tomonlaridagi doirachalarga 1,2,3,4,5,6,7,8,9 raqamlarini shunday joylashtiringki, har bir tomonidagi raqamlar yig’indisi birinchi guruhda 17 …
4 / 20
, qolgan ikkita burchagi o’zaro teng bo’lgan uchburchak qanday uchburchak? 3. uchburchakning bir burchagi 40 gradus, ikkinchi burchagi esa undan 2,5 marta katta, shu uchburchakning uchinchi burchagini toping? iii-tur. uzunliklari quyida berilgan kesmalardan uchburchaklar uchburchaklar yasash mumkinmi? a. 1,3 dm; 2,7 dm; 45 sm; b. 0,8 dm; 10 sm; 0,2 dm. c. 20 sm; 2 dm; 200 mm. v. yangi mavzuni mustahkamlash. tarqatma didaktik test (zig-zak usuli). 1.teng tomonli uchburchakning perimetri 75,9 sm ga teng. uning tomonlari uzunligini toping. 25,3 sm b) 2,53 sm c) 20,3 sm d) 7,59 sm test. 2. teng tomonli uchburchakning tomoni uzunligi 23,8 sm ga teng. uning perimetrini topng. 70,4 sm b) 71,4 sm c) 68,5 sm d) 238 sm 3. bir burchagi qolgan ikki burchagi yig’indisiga teng bo’lgan uchburchak a)o’tkir burchakli b) o’tmas burchakli c)to’gri burchakli d) mavjud emas 4. bir 56 gradus ikkinchi burchagi undan ikki marta katta. uchburchakning uchinchi burchagini toping. a)168 …
5 / 20
6_sinf_matematika_110_111_uchburchaklar,_uning_elementlari_va_perimetri+ - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 20 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "6_sinf_matematika_110_111_uchburchaklar,_uning_elementlari_va_perimetri+"

matematika fani o`qituvchisi _____________________________________ning matematika fanidan 6- sinflar uchun «uchburchaklar, uning elementlari va perimetri» mavzusida yozgan bir soatlik ________________ viloyati ___________ tumani xalq ta`limi bo`limiga qarashli ___ –umumiy o`rta ta`lim maktabi dars taqdimoti @dars_ishlanma_yangi darsning maqsadi ta`limiy: o`quvchilarda umumiy ta`lim mahoratini shakllantiriish, ijodiy qobiliyatini o`stirish, uchburchaklar uning perimetri, turlari haqidagi tushunchani hosil qilish va uni tahlil etish. tarbiyaviy: o`quvchilarga aqliy va axloqiy tarbiya berish, ota-ona va vatan oldidagi o`z burchlarini chuqur tushunadigan, bilimli va erkin fikrlay oladigan ma`naviy barkamol inson ruhida tarbiyalash. rivojlantiruvchi: mantiqiy tafakkurni, nutqni, xotirani rivojl...

Этот файл содержит 20 стр. в формате PPTX (468,4 КБ). Чтобы скачать "6_sinf_matematika_110_111_uchburchaklar,_uning_elementlari_va_perimetri+", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 6_sinf_matematika_110_111_uchbu… PPTX 20 стр. Бесплатная загрузка Telegram