7-sinf algebra 15.birhad va uning standart shakli+

DOCX 9 sahifa 103,9 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 9
@dars_ishlanma_yangi _________ viloyati _______ tumani __- umumiy o’rta ta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi ______________________ning algebra fanidan tayyorlagan bir soatlik ochiq fan algebra[image: ../../../program%20files/elektron%20darslik/matematika6/apache/htdocs/netfiles_alg7/htmls/icons/mavzu.jpg] sinf 7 sana [bookmark: _goback]mavzu: birhad va uning standart shakli. darsning maqsadi : a)ta’limiy: o’quvchilarda birhad va uning standart shakli haqida tushuncha hosil qilish; b) tarbiyaviy: o’quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash ; v) rivojlantiruvchi : o’quvchilarning matematik firklash qobiliyatini rivojlantirish ; dars turi : yangi bilim beruvchi dars uslubi : og’zaki va mustaqil mashqlar , kichik guruhlarda ishlash foydalanilgan adabiyotlar: 7-sinf algebra darsligi, metodik qo’llanma dars jihozi : tarqatma materiallar, mavzuga doir ko’rgazmalar darsning borishi: i. tashkiliy qism. salomlashish,davomatni aniqlash, o’quvchilarni tayyorgarligini tekshirish. ii.yangi mavzuni bayoni. darsda sinf o’quvchilarini 3 guruhga bo’laman.i-guruh.al-xorazmiy,shiori sanamay sakkiz dema. ii- guruh abu ali ibn sino shiori “etti o’lchab bir kes. iii- guruh farobiy shiori “birni kessang o’nni ek.” har bir guruh sardorlari saylanadi. uchta a’lochi o’quvchi uchala guruhga tezkor savol beriladi. i-guruh …
2 / 9
ldagi bir hadning son ko’paytuvchisi. (koeffitysient) 6. eng katta olti xonali son (999999) 7. har qanday sonning birinchi darajasi (o’ziga teng) 8. 9*8=72 9. ayirmaning kvadrati ((a-b)2 = a2-2ab+b2) 10. a0 darajasi nimaga teng.(1) iii-guruh savollari: 1. eng kichik natural son nimaga teng (1) 2. har qanday sonning birinchi darajasi (o’ziga teng) 3. musbat songa qarama-qarshi son (manfiy son) 4. surati maxrajidan katta kasr nima (noto’g’ri kasr) 5. eng kichik ikki xonali son (99) 6. yig’indining kvadrati ((a+b)2 = a2+2ab+b2) 7. eng kichik manfiy butun son (-1) 8. 8*6=(48) 9. noma’lum son qatnashgan tenglik (tenglama) 10. 52 darajasi nimaga teng (25) . yangi mavzuni yoritish: [image: qoida] raqamlar bilan yozilgan ko'paytuvchilar sonli ko'paytuvchilar, harflar bilan belgilangan ko'paytuvchilar esa harfiy ko'paytuvchilar deyiladi. sonli va harfiy ko'paytuvchilar ko'paytrnasidan iborat algebraik ifoda birhad deyiladi. masalan, ushbu ifodalar birhadlardir: . bab ) 3 , 0 ( a 4 1 , ab 3 a ) …
3 / 9
ko'paytuvchilar ko'paytmasini daraja shaklida yozish kerak. harfiy ko'paytuvchilar odatda alifbo tartibida joylashtiriladi. birhadning standart shaklida bir xil harflar bo‘lmaydi. [image: qoida] standart shaklda yozilgan birhadning son ko'paytuvchisini shu birhadning koeffitsiyenti deyiladi. masalan, [image: image018] birhadning koeffitsienti 3 ga teng, [image: image022] birhadning koeffitsienti [image: image024] ga teng, [image: image026] birhadning koeffitsienti 9 ga teng. [image: ] ga teng bo‘lgan koeffitsient odatda yozilmaydi, chunki birga ko'paytirgan bilan son o'zgarmaydi. masalan, [image: ] ya'ni [image: ]birhadning koeffitsienti [image: ] ga teng. 222-misol. 223-misol. 224-misol. 1) 2ab 2) 3bc 3) x2y2 4) ab2 1) m3p 2) 3a2b 1)3600 t (sekund) 2) 100n (sm) 226-misol. 2) 0,5b2 , bunda b=-4 ye :0,5·(-4)2=8 4) 4pqr, bunda ye : 6) bunda, y=-15, x=6 ye: v. yangi mavzuni mustahkamlash : 225-misol. ikki guruhga bo’linadi. 1) eni : a+2a+a=4a i. s=a·4a, s=4a2 ii. s= a·3a, s=3a2 , iii. s=2a·3a, s=6a2 , iv. s=a·3a, s=3a2 2) eni : a+3a=4a …
4 / 9
hadlarni ko'paytirish natijasida yana birhad hosil bo'ladi. birhadlarni ko'paytirgach, natijani standart shaklda yozish, soddalashtirish lozim. shunday qilib, birhadlarni ko'paytirishning quyidagi qoidasini ta'riflashimiz mumkin: [image: qoida] birhadlarni ko'paytirish uchun ularning koeffisiyentlarini o'zaro ko'paytirish, so'ngra bir xil harfiy ko'paytuvchilar ko'paytmasini daraja shaklida yozish kerak. birhadlarni natural ko‘rsatkichli darajaga oshirish. ikki yoki bir nechta bir xil birhadlarning ko'paytmasini, ya'ni birhadning darajasini qaraymiz, masalan: (5a3b2c)2 . bu birhad 5, a3b2c ko'paytuvchilarning ko'paytmasi bo'lgani uchun ko'paytmani darajaga ko'tarish xossasiga ko'ra: ( 5 a 3 b 2 c ) 2 = 5 2 ( a 3 ) 2 ( b 2 ) 2 c 2 = 25 a 6 b 4 c 2 shunday qilib, birhadni natural ko'rsatkichli darajaga ko'tarish natijasida yana birhad hosil bo'ladi. 1. ko'phad va uning hadlari. algebrada ko'pincha birhadlarning yig'indisi yoki ayirmasidan iborat bo'lgan algebraik ifodalar qaraladi. masalan, quyidagi rasmda tasvirlangan shaklning yuzi [image: ] ga teng. [image: ] ifoda ushbu ikkita …
5 / 9
alan, [image: ] ko'phadning barcha hadlarini standart shaklda yozamiz: [image: ] demak, [image: ] [image: qoida] ko'phadning barcha hadlarini standart shaklga keltirish ko'phadni soddalashtirish deyiladi. quyidagi masalani yechaylik: har bir sahifasida bir xil sondagi harflar bo'lgan ikkita kitob bor; bir sahifada n ta satr joylashgan va har bir satrda m ta harf bor. birinchi kitob 300 sahifalik, ikkinchisi 500 sahifalik. ikkala kitobda hammasi bo'lib nechta harf bor? 1- usul. har bir sahifadagi harflar soni mn ta. birinchi kitobda 300 nm ta harf, ikkinchisida 500nm ta harf, ikkalasida esa 300 nm + 500 nm = 800 nm ta harf bor. 2- usul. har bir sahifadagi harflar soni mn ga teng. ikkala kitobdagi sahifalar soni 300 + 500 = 800 ga, ulardagi harflar soni 800nm ga teng. ammo hisoblashlarda ikkinchi usul ancha qulay bo'ladi. masalan, agar n = 40, m = 50 bo'lsa, u holda nm = 2000 va 300nm + 500nm …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 9 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"7-sinf algebra 15.birhad va uning standart shakli+" haqida

@dars_ishlanma_yangi _________ viloyati _______ tumani __- umumiy o’rta ta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi ______________________ning algebra fanidan tayyorlagan bir soatlik ochiq fan algebra[image: ../../../program%20files/elektron%20darslik/matematika6/apache/htdocs/netfiles_alg7/htmls/icons/mavzu.jpg] sinf 7 sana [bookmark: _goback]mavzu: birhad va uning standart shakli. darsning maqsadi : a)ta’limiy: o’quvchilarda birhad va uning standart shakli haqida tushuncha hosil qilish; b) tarbiyaviy: o’quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash ; v) rivojlantiruvchi : o’quvchilarning matematik firklash qobiliyatini rivojlantirish ; dars turi : yangi bilim beruvchi dars uslubi : og’zaki va mustaqil mashqlar , kichik guruhlarda ishlash foydalanilgan adabiyotlar: 7-sinf algebra darsligi...

Bu fayl DOCX formatida 9 sahifadan iborat (103,9 KB). "7-sinf algebra 15.birhad va uning standart shakli+"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 7-sinf algebra 15.birhad va uni… DOCX 9 sahifa Bepul yuklash Telegram