7-8 mavzu.docx

PDF 7 pages 375.8 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 7
7-mavzu: ”kuz“ she’ri (muhammad yusuf ) darsning maqsadi: a) ta’limiy: o`quvchilarni she’r matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish,she’rni ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga tabiatni asrashni,uning boyliklaridan oqilona foydalanishni o`rgatish, o`quvchilarni tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini, mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.o`tilganlarni mustahkamlash. o`tilgan mavzular yuzasidan savol-javob o`tkazib, o`quvchilarning bilimlari mustahkamlanadi. o`quvchilar rag`batlantiriladi. iii.yangi mavzu bayoni. kuz fasli haqidagi suhbat bilan bugungi mavzu e’lon qilinadi:”kuz“ she’ri. she’r muallifi muhammad yusuf haqida ma’lumot beriladi. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. lug`at ishi: sunbula – 12 ta yulduz turkumidan biri bo`lib, sentabr oyiga to`g`ri keladi barqut – mato turi (yumshoq,mayin) g`ulg`ula – xavotir ”kuz“ she’ri o`quvchilarga zanjir usulida o`qitiladi. iv.yangi mavzuni mustahkamlash. savollar: 1.shoir kuzni qanday tasvirlamoqda? 2.kuzda tabiatda qanday o`zgarishlar bo`ladi? 3.”suv o`tlari to`la irmoqni muzdek …
2 / 7
. 1.yaproqlarning – yap-roq-lar-ning 2.yomg`irdan – yom-g`ir-dan 3.nihollar – ni-hol-lar 4.hosillari – ho-sil-la-ri 5.iliqqina – i-liq-qi-na 3-topshiriq. “ma’nodoshini top!” berilgan so`zlarga ma’nodosh bo`lgan so`zlarni topib yozing. mayin – yoqimli, nihollar – ko`chatlar, yaproqlar – barglar, yellar – shamol, ko`klam – bahor. 4-topshiriq. turnalarning ko`kda arg‘imchoq solib uchishini kuzatganmisiz? ular qanday ko`rinishda bo`ladi? rasm ishlang. o`quvchilar mustaqil ravishda rasm chizadilar. v.darsni yakunlash va o`quvchilarni baholash. darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholab, rag`batlantiriladi. vi.uyga vazifa berish. she’rni yod oling. 8-mavzu: ”bir-birin kuzatar fasllar“ she’ri (po`lat mo`min) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni she’r matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish,she’rni ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga tabiatni asrashni,uning boyliklaridan oqilona foydalanishni o`rgatish, o`quvchilarni tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish, ”klaster“, ”aqliy hujum“ metodi,”kim hozirjavob“, ”topib o`qi!“ ta’limiy o`yinlari. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning …
3 / 7
. (yil fasllari) iii.yangi mavzu bayoni. rasmlar orqali suhbat uyushtiriladi. bugungi mavzu e’lon qilinadi: ”bir-birin kuzatar fasllar“ she’ri. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. lug`at ishi: oftob – quyosh mo`l – ko`p ”bir-birin kuzatar fasllar“ she’ri o`quvchilarga zanjir usulida o`qitiladi. iv.yangi mavzuni mustahkamlash. ”kim hozirjavob?“ o`yini. 1.yilbobo haqida bilasizmi? 2.zararli mikroblarni yo`qotishda qishning vazifasi qanday? 3.qish fasli necha oy davom etadi? 4.yomg`ir qaysi oylarda yog`adi? 5.dehqonlar qaysi oydan boshlab dala yumushlarini boshlaydilar? 6.quyosh qaysi oylarda yer yuzini ko`proq qizdiradi? 7.yilbobo farzandlarining vazifasi insoniyat uchun qanday ahamiyatga ega? ”klaster“ metodi. o`quvchilar yil fasllarining nomini aytadilar. ”topib o`qi!“ mashqi. rasmlar asosida fasllar nomi aytiladi.har bir faslning izohlanishini she’rdan topib o`qiydilar. mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. 2-topshiriq. har bir faslga mos rasmni tanlang. darslikda berilgan rasmlarga mos fasl nomi yoziladi. bahor, yoz, kuz, qish. 3-topshiriq. “bir-birin kuzatar fasllar” she’ridagi so`zlarga ohangdosh so`zlarni topib yozing. 1.kuzatishar – uzatishar 2.qizlari – …
4 / 7
rsni yakunlash va o`quvchilarni baholash. savol-javob o`tkaziladi. –yil fasllari haqida qanday ma’lumotlarni bilasiz? – sizga qaysi fasl yoqadi? darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholab, rag`batlantiriladi. vi. uyga vazifa berish. she’rni ifodali o`qib,mazmunini so`zlab bering.
5 / 7
7-8 mavzu.docx - Page 5

Want to read more?

Download all 7 pages for free via Telegram.

Download full file

About "7-8 mavzu.docx"

7-mavzu: ”kuz“ she’ri (muhammad yusuf ) darsning maqsadi: a) ta’limiy: o`quvchilarni she’r matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish,she’rni ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga tabiatni asrashni,uning boyliklaridan oqilona foydalanishni o`rgatish, o`quvchilarni tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini, mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.o`tilganlarni mustahkamlash. o`tilgan mavzular yuzasidan savol-javob o`tkazib, o`quvchilarning bilimlari mustahkamlanadi. o`quvchilar rag`batlantiriladi. iii.yan...

This file contains 7 pages in PDF format (375.8 KB). To download "7-8 mavzu.docx", click the Telegram button on the left.

Tags: 7-8 mavzu.docx PDF 7 pages Free download Telegram