11-12 mavzu

PDF 9 sahifa 491,2 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 9
11-mavzu: ”chorining qobiliyati“(hikoya) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoya matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga har bir ishning o`z mashaqqati va mas’uliyati borligini tushuntirish, o`quvchilarni har bir insonga hurmat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish va qayta hikoyalash ko`nikma va malakalarini , mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”klaster“ usuli, savol-javob, ”topib o`qi!“,”o`yla,izla,top!“ ta’limiy o`yinlari. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkazish. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”karim polvon“ hikoyasini o`quvchilar ifodali o`qib, mazmunini qayta hikoyalab beradilar. ”aqliy hujum“ metodi. 1.hikoya qahramoni kim? 2.karim polvon otini uloq-ko`pkariga qanday tayyorladi? 3.u uloq-ko`pkarida g`olib bo`ldimi? 4.qanday ot turlarini bilasiz? iii.yangi mavzu bayoni. bugungi mavzu e’lon qilinadi:”chorining qobiliyati“ hikoyasi. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. lug`at ishi: aynan – xuddi …
2 / 9
adilar. ”tez aytish“ musobaqasi o`tkaziladi. tolib to`pni topib tepdi, g‘olib to`pni topib tepdi. ”o`yla, izla ,top!“ mashqi. bunda o`quvchilar darslikda berilgan qiziqarli savollarga javob beradilar. mashq daftari bilan ishlash. 1-topshiriq. testlarni yeching. 1. hikoya boshida chori qayerda edi? a.o`zining bog‘ida b.maktabda d.ko`chada e.o`zining uyida 2.hikoyada aytilishicha, “chori oyog‘ini sudrab uyiga qaytdi”. bu uning qay holatda ekanini anglatadi? a.u raqsga tushishni xohlardi. b.u xafa edi. d.u asabiy edi. e.u bog‘bonlik qilishni xohlagan edi. 3.chori ko`rib qolgan e’lon nima haqida edi? a.futbol o`yini haqida b.bog‘bonchilik guruhi haqida d.yozgi konsert haqida e.qo`shiqchi guruh haqida 4.kim ekkan sabzavotlar so`lib, qurib qolar edi? a.chori b.davron d.jamila e.onasi 5. hikoya so`ngida jamila choriga nimani anglashiga yordam berdi? a.u allaqachon nimadadir zo`r ekanligini b.u futbolda eng zo`ri ekanini d.bog‘bonlik qiyin ish ekanini e.do`stlari undan-da qobiliyatli ekanini 6. nima uchun chori do`stlarini uyiga taklif qildi? a.yoz faslining tugashini nishonlash uchun b.hammalari qobiliyatli ekanliklarini nishonlash uchun d.futbol o`ynash uchun …
3 / 9
argan ikkita xatti-harakatini yozing. futbol o`yini paytida uning oyoqlari chalishib ketdi.raqib jamoasi uchun gol urib qo`ydi. 2.nima uchun hay’at a’zosining yuzi burishdi? unga chorining kuylashi yoqmadi. 3. chori yangi mashg‘ulotdan so`ng qanday ishlar qildi? vaqtini o`zining bog`ida o`tkazar edi. 4-topshiriq. hikoya qahramonlariga ta’rif bering. chori davron jamila v.darsni yakunlash va o`quvchilarni baholash. savol-javob o`tkaziladi. –siz nimalarga qiziqasiz ? –hikoyadan qanday xulosa qildingiz? darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholab, rag`batlantiriladi. vi.uyga vazifa berish. hikoyani ifodali o`qib,erkin gapirib berishga tayyorlanib kelish. 12-mavzu: ”hunarning hidi qanaqa?“( janni rodari) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni she’r matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish,she’rni ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga kasb-hunarning inson hayotidagi o`rni va ahamiyatini tushuntirish,kasb-hunar o`rganishga qiziqtirish, o`quvchilarni kasb-hunarga yo`naltirish. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”aqliy hujum“ metodi, savol-javob, ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy …
4 / 9
i janni rodari haqida ma’lumot beriladi. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. lug`at ishi: isi – hidi behuda – befoyda ”hunarning hidi qanaqa“ she’ri o`quvchilarga zanjir usulida o`qitiladi. iv.yangi mavzuni mustahkamlash. savollar: 1.she’r nima haqida yozilgan? 2.shoir she’r orqali nima demoqchi ? 3.ishyoqmasning hidi haqidagi fikringizni ayting. 4.she’rda nechta kasb-hunar egalari haqida aytilgan? 5.siz o`zingizni bekorchi deb o`ylaysizmi? qanday insonlarni bekorchi deymiz? ”nomini top!“ mashqi. berilgan rasmlar qaysi kasb-hunar egalariga tegishli ekanligini topadilar. 1. 2. 3. 4. 5. mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. rasmdagi buyumlarni kimlar tayyorlashini yozing. kulol, novvoy, do`ppido`z, gilamdo`z. 2-topshiriq. berilgan so`zlarga mos qo`shimchalarni aniqlang. ular ishtirokida gaplar tuzib yozing. 1. soatsoz soatni ta’mirladi. 2. anvarning bobosi pichoqchilik bilan shug`ullangan. 3. gilamdo`zlar chiroyli gilamlar to`qishadi. 3-topshiriq. jadvalda kasb va hunar nomlari yashirilgan. ularni toping va rangli qalamlar bilan bo`yang. baliqchi,bo`yoqchi,qandolatchi,…. 4-topshiriq. 1-ustundagi so`zlarni 2-ustundagi ma’nodosh so`zlar bilan bog‘lang. v.darsni yakunlash va o`quvchilarni baholash. …
5 / 9
11-12 mavzu - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 9 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"11-12 mavzu" haqida

11-mavzu: ”chorining qobiliyati“(hikoya) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoya matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga har bir ishning o`z mashaqqati va mas’uliyati borligini tushuntirish, o`quvchilarni har bir insonga hurmat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish va qayta hikoyalash ko`nikma va malakalarini , mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”klaster“ usuli, savol-javob, ”topib o`qi!“,”o`yla,izla,top!“ ta’limiy o`yinlari. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish. o`quvchilarni darsga hozirlash. ...

Bu fayl PDF formatida 9 sahifadan iborat (491,2 KB). "11-12 mavzu"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 11-12 mavzu PDF 9 sahifa Bepul yuklash Telegram