15-16 mavzu

PDF 10 pages 648.5 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 10
15-mavzu: insoniy fazilatlar to`g`risida maqollar darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtirish, maqollar haqida ma’lumot berish, maqollarning mazmunini tushuntirish, ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga insoniy fazilatlarga ega inson bo`lishni o`rgatish,ularni kamtar, saxiy, mehribon, rostgo`y inson qilib tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”aqliy hujum“ usuli,”mosini top! “,”kim hozirjavob?“,”kim chaqqon?“ ta’limiy o`yinlari. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkazish ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”odob“ hikoyasini o`quvchilar ifodali o`qib beradilar.”klaster“ metodi. o`quvchilar ”insoniy fazilatlar“ mavzusida tayyorlagan klasterni namoyish etadilar. iii.yangi mavzu bayoni. ”kim hozirjavob?“ o`yini. o`quvchilarga savollar beriladi va ular savollarga javob beradilar. bugungi mavzu e’lon qilinadi:insoniy fazilatlar to`g`risida maqollar. insoniy fazilatlar haqida o`quvchilarga tushuntiriladi. maqollar: 1.kattaga hurmatda bo`l, kichikka izzatda. 2.boshingga qilich …
2 / 10
ining turli xalqlarda atalishi haqida ma’lumot beriladi. maqol – o`zbekcha proverbio – italyancha poslovitsa – ruscha sprichwort – nemischa proverbe – fransuzcha proverb – inglizcha mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. hikmatli gaplarning qismlarini mazmuniga moslab bog‘lang. 2-topshiriq. berilgan savollarga o`quvchilar mustaqil ravishda o`z fikrlarini bildirib, javob yozadilar. 3-topshiriq. maqol so`zi turli xalqlarda atalishini yozing. maqol – o`zbekcha,proverbio – italyancha, poslovitsa – ruscha,sprichwort – nemischa, proverbe – fransuzcha,proverb – inglizcha. 4-topshiriq. “yaxshilik” daraxtini chizing. bu daraxt yaproqlariga insoniy fazilatlarni yozing. o`quvchilar mustaqil bajaradilar. v.darsni yakunlash va o`quvchilarni baholash. savol-javob o`tkaziladi. –bugungi mavzu sizga yoqdimi? –insoniy fazilatlar haqida nimalarni bilib oldingiz? darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholab, rag`batlantiriladi. vi.uyga vazifa berish. maqollarni yod oling. ”insoniy fazilatlar“ daraxtini yasang va unga mos maqollar yozing. 16-mavzu: ”yaxshilik“. hikoya (farhod musajonov) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoya matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, o`quvchilarga ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga kattalarni hurmat qilishni, insonlarga yaxshilik qilish kerakligini va qilgan …
3 / 10
a – insoniy fazilatlar to`g`risida maqollar. o`quvchilar maqollarni yoddan aytib beradilar va ma’nosini izohlaydilar. savollar. 1.maqol nima ? 2.insoniy fazilatlarni sanab bering. 3.odob haqida maqollar ayting. 4.sizga qaysi fazilatlar yoqadi? ”davomini top“ mashqi. o`quvchilar berilgan maqollarning davomini topadilar. kamtar iii.yangi mavzu bayoni. ”kim hozirjavob?“ o`yini. o`quvchilarga savollar beriladi va ular savollarga javob beradilar. bugungi mavzu e’lon qilinadi:”yaxshilik“ hikoyasi.hikoya muallifi farhod musajonov haqida ma’lumot beriladi. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. yaxshilik deganda nimani tushunasiz? yaxshilik oshkora bo`ladimi yoki pinhona? yaxshilik nur keltirar, yomonlik - zulmat. maqolni izohlang. kamtarga – kamol, …… ….. . himmat – elning tayanchi, mehnat – ….. ….. . yaxshi xislat - ….. ….. . ish ishtaha ochar, dangasa ….. …… . lug`at ishi. hovliqib – shoshilib qariya – keksa odam ”yaxshilik“ hikoyasi o`quvchilarga zanjir usulida o`qitiladi. dam olish daqiqasi o`tkaziladi. iv.yangi mavzuni mustahkamlash. savollar: 1.normamat bobo nima uchun fazliddinni yaxshi ko`rardi? 2.nima …
4 / 10
onlik – zulmat“ maqolini izohlang. o`quvchilar o`z fikrlarini yozadilar. 2-topshiriq. maqollarni davom ettiring. 1.qozonga yaqin yursang, qorasi yuqar, yomonga yaqin yursang,bbalosi yuqar. 2. yaxshiga yondash, yomondan qoch. 3. kimki bo`lsa dilozor, undan el-u yurt bezor. 4. yomonning dasturxonidan, yaxshining ustixoni yaxshi. 5. yaxshilik qil-u, suvga ot, suv bilmasa baliq bilur, baliq bilmasa xoliq bilur. 6. halollik eng qadrli narsadir. 7. ezgulikning erta-kechi yo`q. 8. kamtarga kamol, manmanga zavol. 3-topshiriq. hikoyadan normamat bobo fazliddinni yaxshi ko`rishini anglayotgan gaplarni toping. a. men borib, normamat bobomlarga yordam beraman. b. bilasanmi, … men doim qariyalarga yordam beraman. c. meni normamat bobo juda yaxshi ko`radilar. d. ishonmasang, men bilan yur, o`zing ko`rasan. 4-topshiriq. boshqotirmani yeching. v.darsni yakunlash va o`quvchilarni baholash. savol-javob o`tkaziladi. –bugungi mavzu sizga yoqdimi? –siz ham keksa odamlarga yordam berasizmi? darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholab, rag`batlantiriladi. vi.uyga vazifa berish. hikoyani ifodali o`qing. hikoya mazmuniga mos maqollar topib, yozish.
5 / 10
15-16 mavzu - Page 5

Want to read more?

Download all 10 pages for free via Telegram.

Download full file

About "15-16 mavzu"

15-mavzu: insoniy fazilatlar to`g`risida maqollar darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtirish, maqollar haqida ma’lumot berish, maqollarning mazmunini tushuntirish, ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga insoniy fazilatlarga ega inson bo`lishni o`rgatish,ularni kamtar, saxiy, mehribon, rostgo`y inson qilib tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”aqliy hujum“ usuli,”mosini top! “,”kim hozirjavob?“,”kim chaqqon?“ ta’limiy o`yinlari. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish. o...

This file contains 10 pages in PDF format (648.5 KB). To download "15-16 mavzu", click the Telegram button on the left.

Tags: 15-16 mavzu PDF 10 pages Free download Telegram