17-18 mavzu

PDF 8 sahifa 408,2 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 8
17-mavzu:”filipok”. hikoya (lev tolstoy) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoya matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, o`quvchilarga ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga bilim olish uchun intilish, harakat qilish kerakligini, yurtimizda yosh avlodning bilim olishi uchun barcha sharoitlar yaratilganligini va bu imkoniyatni qadrlash kerakligini tushuntirish. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish, ”aqliy hujum“, ”klaster“ usuli,”kim hozirjavob?“,”topib o`qi!“ ta’limiy o`yinlari. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism: salomlashish. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkazish ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa –”yaxshilik“ hikoyasi. o`quvchilar hikoyani ifodali o`qib, mazmunini qayta hikoyalab beradilar. ”aqliy hujum“ usuli. 1.fazliddinning o`rtog`i kim? 2.ular kimni ko`rib qolishdi? 3.fazliddin nabiga nima deb maqtandi? 4.fazliddin nima uchun noqulay ahvolga tushib qoldi? 5.normamat bobo unga nima degan edi? iii.yangi mavzu bayoni. bugungi mavzu e’lon qilinadi:”filipok “ hikoyasi.hikoya muallifi …
2 / 8
o`lishlari uchun ularga atab "yangi alifbe" va "rus tili o`qish kitobi"ni ishlab chiqqan.uning "bog`bon va bolalar","bolalik", "odamga qancha yer kerak","arslon bilan it", "mo`ysafid olma ekdi","uch ayiq","filipok" asarlari ko`plab tillarga tarjima qilingan. 3.sizningcha,filipok to`g`ri ish qildimi? 4.nima deb o`ylaysiz, bilim olish qanchalik muhim? 5.bilim olish uchun nimalar zarur,deb o`ylaysiz? ”topib o`qi!“ mashqi. o`quvchilar hikoyadan filipokning maktabda nimalar qilgani haqidagi gaplarni topib o`qiydilar. ”tinglang!“ o`quvchilar musiqa tinglaydilar va darslikdagi savolga javob beradilar. mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. bo`sh kataklar ichiga berilgan harflardan mosini yozib, maqolni o`qing! maqol: o`qimagan shu damda, turtinar har qadamda. 2-topshiriq. “kim chaqqon?” o`yini. ortiqcha harfni toping.o`quvchilar berilgan jadvaldan ortiqcha harfni topib, belgilaydilar. 3-topshiriq. qaysi birining jufti yo`q? kartoshkaning jufti yo`q. 4-topshiriq. kataklarga harflarni shunday yozingki, so`zlar bo`yiga ham, eniga ham bir xil o`qilsin! o`quvchilar bo`sh kataklarga harflarni yozib, so`zlarni hosil qiladilar. v.darsni yakunlash va o`quvchilarni baholash. savol-javob o`tkaziladi. –maktab qanday joy? –siz maktabingizni yaxshi ko`rasizmi? vi.uyga vazifa berish. …
3 / 8
smlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish. o`quvchilarni darsga hozirlash. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa –”filipok “ hikoyasi. o`quvchilar hikoyani ifodali o`qib, mazmunini qayta hikoyalab beradilar. ”aqliy hujum“ usuli. 1.filipok maktabga nima uchun borolmayotgan edi? 2.u maktabga yo`l olganida qanday voqea sodir bo`ldi? 3.maktabda o`qituvchi unga nima dedi? 4.u nima uchun o`qituvchining savoliga javob bera olmadi? 5.filipokning akasini ismi nima edi? iii.yangi mavzu bayoni. ”kim hozirjavob?“ o`yini. bugungi mavzu e’lon qilinadi:”dum-dumaloq qo`ng`iz“ hikoyasi. hikoya muallifi aziz abdurazzoq haqida ma’lumot beriladi. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. lug`at ishi. nuqul – doimiy ravishda, hadeb. ”dum-dumaloq qo`ng`iz “ hikoyasi o`quvchilarga zanjir usulida o`qitiladi. dam olish daqiqasi o`tkaziladi. iv.yangi mavzuni mustahkamlash. savollarga javob bering. 1.hikoyada dum-dumaloq qo`ng`izning yurishi qanday tasvirlangan? 2.chumchuqining nomi nima? 3.mirzasher bog`da nima qilayotgan edi? 4.mehnat qilishga oid maqollarni ayting. ularning ma’nolarini o`rtoqlaringiz bilan muhokama qiling. 5.sizning ham hikoya qahramoni …
4 / 8
lang.
5 / 8
17-18 mavzu - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 8 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"17-18 mavzu" haqida

17-mavzu:”filipok”. hikoya (lev tolstoy) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoya matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, o`quvchilarga ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga bilim olish uchun intilish, harakat qilish kerakligini, yurtimizda yosh avlodning bilim olishi uchun barcha sharoitlar yaratilganligini va bu imkoniyatni qadrlash kerakligini tushuntirish. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish, ”aqliy hujum“, ”klaster“ usuli,”kim hozirjavob?“,”topib o`qi!“ ta’limiy o`yinlari. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashki...

Bu fayl PDF formatida 8 sahifadan iborat (408,2 KB). "17-18 mavzu"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 17-18 mavzu PDF 8 sahifa Bepul yuklash Telegram