6-sinf matematika 118-119.aylana uzunligi va doira yuzi 4+

DOCX 9 sahifa 738,2 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 9
@dars_ishlanma_yangi [image: fon]o’zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi [image: bayrok gerb] _______________________ viloyati xalq ta’limi boshqarmasi ________________ tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi matematika fani o`qituvchisi _________________________ning matematika fanidan 6-sinflarda “aylana uzunligi va doira yuzi” mavzusida yozgan 1 soatlik [image: bs00554_] maksad mavzu:aylana uzunligi va doira yuzi. i.darsning maqsadi: a)ta’limiy maqsad: o`quvchilarga aylana va doira haqida umumiy ma’lumot berish; b)tarbiyaviy maqsad: o`quvchilarni boy tariximizga, ajdodlarimizga hurmat, vatanga muhabbat, chin insonparvarlik ruhida tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarni esda saqlash qobiliyatlarini rivojlantirish, erkin va mustaqil fikrlashga o`rgatish. darsning jihozi: texnik vositalar, tarqatmalar, koptok, mavzuga doir shakllar, sirkul, chizg`ich. darsning usuli: koptokli mashq, aqliy hujum, guruhlar ustida ishlash. darsning borishi: tashkiliy qism: o`quvchilar bilan salomlashish. navbatchilardan davomatni aniqlash. navbatchilar bugungi darsga tayyorlab kelgan yangiliklarini so`rash. [bookmark: _goback] ii.ma’naviyat daqiqasi: o`qituvchi: “matematika fanlar ichra shoh, uning sirlaridan bo`lingiz ogoh”. dastlab sinfdagi o`quvchilarni ikki guruhga bo`lamiz.birinchi guruhni aylana, ikkinchi guruhni doira deb nomlaymiz. “aylana” …
2 / 9
axsh etadi. 6-o`quvchi: mirzo ulug`bek o`zining “ziji ko`ragoniy” asarini yaratgan iii.asosiy qism: dars davomida o`quvchilar ishtiroklari matematik shakllar asosida baholab boriladi. o`tgan mavzuni takrorlash: koptokli mashq usulidan foydalanamiz. o`tgan mavzu: uchburchak va uning turlari,perimetri. o`quvchilar koptok mashqini bajarishda ziyraklik serharakatlik,topqirlik qanchalik ahamiyatga ega ekanligini tushunadilar.mashq haqida ma`lumot oldilar. o`qituvchi o`tgan mavzudan savol berdi. savol:uhburchak deb nimaga aytiladi? koptokni 1-o`quvchiga otadi. 1-o`quvchi: tekislikda bir to`g`ri chiziqda yotmagan uchta nuqta olamiz va ularni kesmalar yordamida birlashtiramiz,hosil bo`lgan shakl uchburchak deyiladi. 2-qatordagi oquvchiga otadi va savol beradi.agar savolga javob bera olmasa yonidagi o`quvchiga uzatadi. savol:uchburchakning qanday turlari bor? 2-o`quvchi: to`g`ri burchakli, teng yonli, teng tomonli, o`tkir burchakli, o`tmas burchakli uchburchaklar. savol: qanday uchburchak teng yonli uchburchak deyiladi? 1-qatordagi o`quvchiga otadi. javob: ikkita yon tomoni teng bo`lgan uchburchak teng yonli uchburchak deyiladi. shu tariqa savol javob mashqi davom etadi va o`tilgan mavzu mustahkamlanadi. iv.yangi mavzu bayoni: “aqliy hujum” usulidan foydalaniladi. o`qituvchi: aylana deb nimaga …
3 / 9
bilan belgilanadi. [image: ] d e de=d - vatar d=2r. o`qituvchi: doira deb nimaga aytiladi? 5-o`quvchi:tekislikning aylana bilan chegaralangan qismi d o i r a deyiladi. o`qituvchi: aylana bilan doiraning farqi nimada? 6-o`quvchi: aylanada uzunlik bor,doirada yuz bor. [image: ][image: ] d o i r a a y l a n a savollarga to`g`ri javob bergan o`quvchilar rag`batlantirib [image: moon][image: 400px-solar_sys]boriladi. o`qituvchi: quyosh sistemasidagi sayyoralarning yillik aylanma harakati ning ko`rinishi aylanaga misol bo`ladi. yerning sun`iy yoldoshi oyning ko`rinishi doiraga misol bo`ladi. o`qituvchi yangi mavzu bayoni bilan tanishtirib o`tadi. aylana uzunligini topish uchun uning diametrini π soniga ko`paytirish kerak. π soni – aylana radiusiga bog`liq bo`lmagan o`zgarmas son. c=2πr yoki c=πd buyuk alloma mirzo ulug`bek rasadxonasida π sonining verguldan keyingi 17 ta xonasi aniq topilgan. π=3.14159265358979325... mashqlar bajarishda ko`pincha , π=3,14 yoki π=22/7 deb olinadi. 1-masala. agar aylananing radiusi 24 sm bo`lsa,uning uzunligini toping? yechish: c=2πr formulaga asosan c=2 . 3, …
4 / 9
.png image3.wmf image4.png image5.png image6.jpeg image7.jpeg image1.jpeg
5 / 9
6-sinf matematika 118-119.aylana uzunligi va doira yuzi 4+ - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 9 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"6-sinf matematika 118-119.aylana uzunligi va doira yuzi 4+" haqida

@dars_ishlanma_yangi [image: fon]o’zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi [image: bayrok gerb] _______________________ viloyati xalq ta’limi boshqarmasi ________________ tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi matematika fani o`qituvchisi _________________________ning matematika fanidan 6-sinflarda “aylana uzunligi va doira yuzi” mavzusida yozgan 1 soatlik [image: bs00554_] maksad mavzu:aylana uzunligi va doira yuzi. i.darsning maqsadi: a)ta’limiy maqsad: o`quvchilarga aylana va doira haqida umumiy ma’lumot berish; b)tarbiyaviy maqsad: o`quvchilarni boy tariximizga, ajdodlarimizga hurmat, vatanga muhabbat, chin insonparvarlik ruhida tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarni esda saqlash qobiliyatlarini rivojlantirish, erkin va mustaqil fikrl...

Bu fayl DOCX formatida 9 sahifadan iborat (738,2 KB). "6-sinf matematika 118-119.aylana uzunligi va doira yuzi 4+"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 6-sinf matematika 118-119.aylan… DOCX 9 sahifa Bepul yuklash Telegram