9-sinf fizika masalalar yechimi

PDF 76 стр. 2,2 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 76
m1 1. 7 litrli idishda 2,4×1024 ta gaz molekulasi bor. gaz molekulalari konsentratsiyasini hisoblang. berilgan: v = 8 l = 810-3 m3 n = 2,4×1024 ta ------------------------ n = ? echish: molekulalar konsentratsiyasi deb, hajm birligidagi molekulalar soniga aytiladi va n harfi bilan belgilanadi: 326324 m 103108/104.2/   vnn 2. mineral suvning konsentratsiyasi 3,7×1028 m-3 bo‘lsa, 1 litrli idishdagi mineral suvda nechta molekula bor? berilgan: n = 3,7×1028 m-3 v = 1 l = 10-3 m3 ------------------------ n = ? echish: molekulalar sonini vnn / dan topamiz, 325328 m 107.310107.3   nvn 3. 1 ta suv molekulasining massasi 3×10-26 kg. 1 sm3 suvda nechta molekula bor? berilgan: m0 = 3×10-26 kg  = 1000 kg/m3 --------------------- n = ? echish: suv zichligi nmvnmvm 00 //  . bundan, -322-328263 0 sm 103.3m 103.3103/10/  mn  4. uglerod atomining massasini 2×10-26 kg deb olib, 1 kg ko‘mir (uglerod)da …
2 / 76
ini aniqlang. berilgan: v = 9 l = 910-3 m3  = 103 kg/m3 zichligi m = 18 gr/mol molyar massasi --------------------  = ? yechish: modda miqdori mol 500 1018 10910 3 33       m v m m   5. 5 mol kislorod gazining massasini aniqlang. berilgan:  = 5 mol , kislorod m = 32 gr/mol molyar massasi --------------------------------------- m= ? yechish: modda miqdori m m  . bundan, kg 0.16gr 160325  mm  m3 1. usti ochiq turgan 1 l sig‘imli idish ichida nechta xavo molekulasi bor? havo molekulalarining konsentratsiyasi 2.7×1025 m-3 ga teng. berilgan: v = 1 l = 10-3 m3 n = 2.7×1025 m-3 --------------------- n = ? yechish: kontsentratsiya vnn / . bundan , 22325 107.210107.2  nvn ta xavo molekulasi bor 2. molekulalar konsentratsiyasi 6×1024 m-3 ga teng bo‘lgan idishdagi gazning bosimi 5×104 n/m2 ga teng. …
3 / 76
k, 2000 k. echish: t –selsiy, t-kelvin. ular kuydagicha boglangan t = t + 273. demak, t= t-273, 0 k: - 273°c, 73k: 200°c, 273 k: 0°c, 300k: 27°c, 773k: 500°c, 1000k: 727°c, 2000k: 1727°c 3. idishdagi 27°c temperaturadagi gaz qizdirilib, temperaturasi 327°c ga yetkazildi. bunda gaz molekulalarining idish devoriga tasir etadigan bosimi qanday ozgaradi? berilgan: t1 = 27°c , t1 =300 k t2 = 327°c, t2 =600 k ------------------------------ p2/p1 = ? echish: bosim temperaturaga kuydagicha boglik nktp  . demak, 1212 // ttpp  . bundan, 2// 1212  ttpp bosim 2 marta ortar ekan. 4. idishdagi gaz molekulalarining konsentratsiyasi 3×1026 m-3 ga teng. 0°c da gaz molekulalarining idish devoriga beradigan bosimini aniqlang. berilgan: n = 3×1026 m-3 t = 0°c , t =273 k --------------------------- p = ? echish: bosim temperaturaga kuydagicha boglik nktp  . bunda, k = 1.38×10-23 j/k boltsman doimiysi. demak, ( 1 paskal …
4 / 76
= 2 gr/mol , vodorod mco = 44 gr/mol , karbonat angidrid t = 0°c , t =273 k --------------------------- ?kv e echish: molekulalar o‘rtacha kinetik energiyasi fakat temperaturaga boglik kte 2 3 kv  , bunda k=1.38×10-23 j/k boltsman doimiysi. demak vodorod va karbonat angidrid uchun bir xil je 2123 kv 1065.52731038.15.1   3. idishdagi gazning absolut temperaturasi 4 marta ortganda undagi molekulalarning o‘rtacha kinetik energiyasi va o‘rtacha kvadratik tezligi qanday o‘zgaradi? berilgan: t2/t1=4 ------------------------------ ?/ ?,/ kv1kv2kv1kv2  vvee echish: t temperaturadagi molekulalarni urtacha kin. energiyasi va urtacha kv.tezliklari kuydagicha kte 2 3 kv  , m rt3 vkv  . demak, 4 // 12kv1kv2  ttee va 2// 12kv1kv2  ttvv m6 1. porshenining yuzi 10 sm2 bo‘lgan silindrga gaz qamalgan. silindr porsheniga 100 n tashqi kuch ta’sir etib, gaz hajmini 25sm3 ga kamaytirdi. kuch olinganda gaz kengayib, uning hajmi dastlabki holatiga qaytdi. kuch olingandan so‘ng …
5 / 76
7 1. 25°c li 1 l suvni qaynatish (100 c gacha isitish) uchun qancha kilojoul yoki necha kilokaloriya issiqlik kerak boladi? shuncha massali suvning issiqlik sigimi qancha bo‘ladi? (solishtirma issiqlik sig‘imi uchun ma’lumotlarni 1- jadvaldan oling). berilgan: t1 = 25°c , t1 =298 k t2 =100°c , t2 =373 k v = 1l =10-3 m3  = 1000 kg/m3 , suv zichligi c = 4180 j/kgk ---------------------- q= ? , c=? echish: dastlab, suv massasini topamiz kgvm 1101000 3   . zarur bulgan issiklik mikdori kkalttcmq 75kj 5.313j 313500)298373(14180)( 12  kj/k 18.4j/k 418014180  cmc 2. 2 kg massali jismni 25°c dan 500°c gacha qizdirish uchun 427,5 kj issiqlik sarflandi. bu jism qanday moddadan tayyorlangan? berilgan: m =2 kg t1 = 25°c , t1 = 298 k t2 = 500°c , t2 = 773 k q = 427,5 kj ----------------- c = ? echish: solishtirma issiklik sigimini topamiz …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 76 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "9-sinf fizika masalalar yechimi"

m1 1. 7 litrli idishda 2,4×1024 ta gaz molekulasi bor. gaz molekulalari konsentratsiyasini hisoblang. berilgan: v = 8 l = 810-3 m3 n = 2,4×1024 ta ------------------------ n = ? echish: molekulalar konsentratsiyasi deb, hajm birligidagi molekulalar soniga aytiladi va n harfi bilan belgilanadi: 326324 m 103108/104.2/   vnn 2. mineral suvning konsentratsiyasi 3,7×1028 m-3 bo‘lsa, 1 litrli idishdagi mineral suvda nechta molekula bor? berilgan: n = 3,7×1028 m-3 v = 1 l = 10-3 m3 ------------------------ n = ? echish: molekulalar sonini vnn / dan topamiz, 325328 m 107.310107.3   nvn 3. 1 ta suv molekulasining massasi 3×10-26 kg. 1 sm3 suvda nechta molekula bor? berilgan: m0 = 3×10-26 kg  = 1000 kg/m3 --------------------- n = …

Этот файл содержит 76 стр. в формате PDF (2,2 МБ). Чтобы скачать "9-sinf fizika masalalar yechimi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 9-sinf fizika masalalar yechimi PDF 76 стр. Бесплатная загрузка Telegram