shamol energiyasi

DOCX 18 стр. 8,9 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 18
@dars_ishlanma_yangi o’zbekiston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi __________________ viloyati ______________ tuman __-umumiy o’rta ta’lim maktabi o’zbek tili fani o’qituvchisi _______________________________ning 6-sinf o’zbek tili fanidan 1 soatlik mavzu: shamol energiyasi i.darsning maqsadi: darsning texnologik xaritasi o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod:suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “eng vijdonli o’quvchi” o’yinlari. shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz:darslik,rangli ko’rgazmalar,harakatli ko’rgazmalar,tarqatma testlar,plakatlar. nazorat:o’quvchilarning darsda faolligi kuzatilib,hisobga olib boriladi. baholash:o’quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib,dars oxirida e’lon qilinadi. darsning maqsad va vazifalari o‘quvchi shaxsini fikrlashga, o‘zgalar fikrini anglashga, o‘z fikrini og‘zaki hamda yozma shaklda savodli bayon qila olishga qaratilgan nutqiy kompetensiyani rivojlantirish; o‘quvchilarda grammatikaga oid bilimlarni (fonetika, leksikologiya, so‘zning tarkibi, so‘z yasalishi, morfologiya, sintaksis, yozuv va imlo, tinish belgilari, nutq uslublariga oid tushunchalarni) shakllantirish va rivojlantirish hamda ona tilining keng imkoniyatlaridan unumli foydalangan holda fikrini to‘g‘ri va ravon bayon eta olish ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan lingvistik kompetensiyalarni shakllantirishdan iborat. tayanch kompetensiyalar: k-1:ko‘rgan lavhalaridan ma’lumotlar yig‘ish; televizor, telefondan to‘g‘ri …
2 / 18
rni chiza olish; tejamkorlikka rioya qilish. a)ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzu to’g’risida bilimlar berish. b)tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash c)rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarning darslik va qo`shimcha adabiyotlar ustida mustaqil ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish. d) shakllantiriladigan tayanch va fanga oid kompetensiyalar: tk-1, tk-2, tk-3, tk-4, tk-5, tk-6, xk-1, xk-3 ii.darsning turi: amaliy, nazariy, aralash, noan`aviy, ananaviy. iii.darsning usuli: . aqliy hujum, savol-javob, guruhlarda ishlash. iv.darsning jihozi: darslik ,ko’rgazmali qurollar. v.didaktik jihoz: tarqatma materiallar, slaydlar ,bukletlar. vi.texnik jihoz: kadoskop,kampyuter, diaproyektor ekran. vii.darsuchun talab etiladigan vaqt: 45 minut: darsning texnik chizmasi: dars bosqichlari vaqt tashkiliy qism. yangi mavzuni boshlashga hozirlik yangi mavzuni yoritish guruhlarda ishlash. yangi mavzuni tahlil qilish darsni yakunlash uyga beriladigan topshiriqlar baholash mezonlari e`lon qilinadi: “5” baho-qizil doira, 5 “4” baho-yashil to`rtburchak, 4 “3” baho-sariq uchburchak. 3 har bir shartni birinchi bo`lib bajargan guruhga ham rag`bat-yashil romb berib boriladi i.darsning borishi (reja): 1.tashkiliy qism: a)salomlashish, b)tozalikni aniqlash, d)davomatni aniqlash c) darsga tayyorgarlik …
3 / 18
omonmiz, bugun darsga tayyormiz! sinf 2 guruhga bo'lib olinadi 1. ____________ 2._____________ ii.o’tilgan mavzu so’rovi o’tgan mavzuni takrorlash: o'tilgan mavzu "qora quti "usuli yordamida so'raladi. bu usul 2 bosqichda amalga oshiriladi.1- bosqichda o''qituvchi darsni boshlashdan oldin o'tilgan mavzular yuzasidan turli atamalar yozilgan kartochkalarni qutiga joylashtiradi.o'quvchilar galma- gal chiqib qutidagi atamalardan tanlab uni izohlashi kerak.javob bera olmagan guruhga jarima,to'g'ri javob bergan o'quvchiga rag'bat kartochkalari beriladi. 2-bosqichda o'quvchilar o'zaro daftar almashadilar.uyga vazifa tekshiriladi.to'g'ri javob doskada yoki ekranda aks ettiriladi. iii..yangi mavzu bayoni: shamol energiyasi – shamoldan olinadigan energiya. bu – havo oqimi ta’sirida hosil bo‘lgan kinetik energiyaning bir turi. ushbu energiya generator orqali elektr energiyasiga aylanadi. uning tarixi miloddan avvalgi 3000-yillarga borib taqaladi. shamol energiyasidan qadimda kemalarni harakatga keltirishda va sug‘orish tizimida foydalanilgan. shamol energiyasining bir qator afzalliklari mavjud: shamol energiyasining dunyodagi eng yirik ishlab chiqaruvchisi – aqsh, undan keyin germaniya, xitoy, hindiston va ispaniya mamlakatlari turadi. 1-topshiriq. savollarga javoblarni toping. 1. …
4 / 18
shamol energiyasi - Page 4
5 / 18
shamol energiyasi - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 18 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "shamol energiyasi"

@dars_ishlanma_yangi o’zbekiston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi __________________ viloyati ______________ tuman __-umumiy o’rta ta’lim maktabi o’zbek tili fani o’qituvchisi _______________________________ning 6-sinf o’zbek tili fanidan 1 soatlik mavzu: shamol energiyasi i.darsning maqsadi: darsning texnologik xaritasi o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod:suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “eng vijdonli o’quvchi” o’yinlari. shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz:darslik,rangli ko’rgazmalar,harakatli ko’rgazmalar,tarqatma testlar,plakatlar. nazorat:o’quvchilarning darsda faolligi kuzatilib,hisobga olib boriladi. baholash:o’quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib,dars oxirida e’lon qilinadi. darsnin...

Этот файл содержит 18 стр. в формате DOCX (8,9 МБ). Чтобы скачать "shamol energiyasi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: shamol energiyasi DOCX 18 стр. Бесплатная загрузка Telegram