sinfdantashqario‘qish

PPTX 9 стр. 598,3 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 9
boshlang‘ich ta’lim yo‘nalishi 21/10-guruhi talabasi ibragimova nigoraning ona tili oʻqitish metodikasi fanidan taqdimot ishi mavzu:sinfdan tashqari o‘qish darslarida a.obidjon ijodini o‘rganish reja: 1.sinfdan tashqari o‘qish darslarida o’qish turlari va darsga rahbarlik qilish 2. anvar obidjonning hayot yoʻli 3. sinfdan tashqari o‘qish darslarida anvar obidjon ijodini o‘rganish va uning ahamiyati maktab o‘quvchini o‘qish malakasi bilan qurollantirish bilan bir qatorda kitobni mustaqil o‘qiy oladigan, uni tushunadigan, ma’lum bir mavzuga oid kitoblami tanlay oladigan, gazeta va jurnallami ham mustaqil o‘qiydigan faol kitobxonni tarbiyalaydi. shu jihatdan sinfdan tashqari o‘qish (s t o‘) tarbiyaning asosiy quroli sifatida xizmat qiladi, ko'p narsani bilishga havasni orttiradi. sto‘ ning maqsadi o‘qish malakalarini takomillashtirish, kitob tanlay oladigan, muntazam kitob o‘qiydigan, o‘qilgan kitobni to‘g‘ri baholay oladigan ongli kitobxonni tarbiyalashdir. maktablarda 1959-yildan boshlab maxsus sto‘ darslari tashkil etilgan. sto ‘ darslari 1-2 -sinfd a haftada 1 marta, 3—4-sinfda 2 haftada 1 marta o‘tkaziladi. savod o‘rgatish jarayonida esa haftadagi oxirgi alifbe darsining …
2 / 9
larini tomosha qiladilar, daftarlariga u haqda soddagina qilib asar muallifini va nomini yozadilar. 3. asosiy bosqich. bu bosqich 2—4-sinflarga to‘g‘ri keladi. bu davrda o‘quvchilam ing o‘qish malakalari mustahkamlanadi. bunda o‘quvchilarning sinfdan tashqari o‘qiganlari baholanadi. baholashda dastur talablariga asoslaniladi: o‘qigan kitoblarining sifat o‘zlashtirishiga, miqdoriga, o‘qigan kitobiga munosabat bildira olishiga e’tibor beriladi. bunda o‘quvchilar muayyan mavzuga doir bir necha asarlarni o‘qib keladilar, ularning ayrim o‘rinlarini ifodali o‘qib beradilar, o‘qigan asarlarini o‘zaro taqqoslaydilar. sinfdan tashqari o‘qishga rahbarlik shakllari. sto‘ ga rahbarlikning asosiy shakli maxsus sinfdan tashqari o‘qish darslaridir. bunday darslar erkin dars hisoblanadi. sto‘ darslarida o‘quvchilaming kitobxonlik qiziqishlari, bilim doirasi, estetik taassuroti, badiiy obrazlami idrok etishi, ijodiy qobiliyati rivojlanadi; faol kitobxonga xos ko‘nikma va malakalar shakllanadi. sto‘ darslari o‘z oldiga qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirishi uchun quyidagi talablarga bo‘ysunadi. sinfdan tashqari o‘qishga rahbarlikning yordamchi shakllari ham mavjud bo‘lib, ular barcha ishlarni izchil uyushtirishni ta’minlaydi, sto‘ darslari uchun sharoit yaratadi. bunday shakllarga quyidagilar kiradi: 1. …
3 / 9
ozilish. 1 -sinf o‘quvchilari o‘qituvchining tavsiyasi bilan kutubxonaga a’zo bo‘ladi. bu jarayonda o‘qituvchi va kutubxonachi hamkorlikda ish olib borishi maqsadga muvofiq bo‘ladi. 5. o‘quvchilaming o‘qiganlarini hisobga olish. bunda ularning kitobxonlik kundaligidan foydalaniladi. 1-sinf o‘quvchilari 2-yarim yillikdan boshlab kitobxonlik kundaligiga yozuvchining ismi, familiyasi va kitob nomini, 2-sinfda esa unga nashr etilgan joyi va yilini qo‘shib yozadilar. 3—4-sinflarda o‘qigan kitobining qisqacha mazmunini yozib, unga taqriz va o‘z mulohazalarini ham qo‘shishlari mumkin. sinfdan tashqari o ‘qish darsi namunalari 1-sinfda (tayyorlov bosqichi) s t o ‘ darsi. mavzu: cho‘pon yigit shiroq. darsning maqsadi: a) afsonaviy qahramonlar haqida m a’lumot berish; b) o‘quvchilarda vatan tu sh un ch asini, vatanparvarlik tuyg‘usini tarbiyalash. darsning metodi: suhbat. darsning jihozi: asar mazmunini yorituvchi rasmlar. darsning borishi 1. kirish suhbati. o‘quvchilardan vatanini dushmandan asragan qahramonlardan kimlarni bilishlari so‘raladi. to‘maris, jaloliddin manguberdi, najm iddin kubro nomlari sanalib, shiroq degan qahramon ham o'tganligini, uning qahramonligi haqida xalqimiz, “cho'pon yigit shiroq” degan …
4 / 9
universitetining jurnalistika fakultetini sirtdan tamomladi. 1981-yildan boshlab u toshkentga ko‘chib kelib, “yosh gvardiya” nashriyotida, “yosh kuch”, “mushtum” jurnallarida ishladi. “cho‘lpon” nashriyotida bosh muharrir bo‘lib ishlagan. hozir o‘zbekiston televideniyasida muharrir bo‘lib xizmat qilmoqda. anvar obidjon bolalar adabiyotiga dastlab “ona yer”, “bahromning hikoyalari” to‘plamlari orqali shoir sifatida kirib keldi va mavjud ijodiy an’analardan foydalangan holda o‘ziga xos yo‘l tanladi. “bulbulning cho‘pchaklari”, “g‘alati maktublar”, “kumush uy”, “gurungdagi gaplar”, “ajoyibxona”, “o‘zimizning ansambl”, “ignalarim chiroyli”, “mening kollektsiyam”, “shirin so‘ylar jajjivoylar”, “kalamushlar kemasi”, “siz eshitmagan qo‘shiqlar”, “dalalardan bolalarga”, “osmondan tushgan sozanda” turkum she’rlari fikrimizga dalildir. uning “ona yer” (1974), “masxaraboz bola” (1980), “olovjon va uning do‘stlari” (1983), “bahromning hikoyalari” (1984), “ey, yorug‘ dunyo” (1983), “ketmagil”(1985), “bezgakshamol” (1985), “juda qiziq voqea” (1987), “oltin yurakli avtobola” (1988), “dahshatli meshpolvon” (1990) kabi she’riy, nasriy kitoblari chop etildi. bulardan tashqari, adibning “qo‘ng‘iroqli yolg‘onchi”, “pahlavonning o‘g‘irlanishi” anvar obidjon so‘nggi yillarda “ramazon va gulmat hangomasi” (1992), “meshpolvonning janglari” (1994), “alisher ila husayn …
5 / 9
da adib ssenariylari asosida “tilsimoy ‒ gʻaroyib qizaloq”, “dahshatli meshpolvon” komediyalari tasvirga olindi. oʻzbekiston xalq shoiri anvar obidjon 1997 yilda “shuhrat” medali, 2011- yilda “fidokorona xizmatlari uchun” ordeni bilan taqdirlangan. karimov i.a. o‘zbekiston – kelajagi buyuk davlat.– t.: o‘zbekiston, 1998. sinfdan tashqari o‘qish darslarida a.obidjon ijodini o‘rganish va uning ahamiyati sinfdan tashqari o’qish bolalarda ezgulikka muhabbat, yovuzlikka nafrat uygʻotish, bogʻlanishni, nutqni o‟stirish, adabiy –estetik tafakkurni yuksaltirishga xizmat qiladi.bolalar adabiyoti avvalo oʻzining qiziqarli mazmuni, badiiy obrazlarining goʻzalligi, tilning ifodaliligi, she’riy soʻzlarning musiqaviyligi bilan bolalarga quvonch baxsh etadi. ayni vaqtda u bolalarga tarbiyaviy ta’sir ham koʻrsatadi.bolalar adabiyoti oʻquvchiga jonajon oʻlka tabiatini,kishilarning mehnati, hayoti, ularning qilayotgan ishlari va ko‟rsatayotgan qahramonliklarini, bolalar hayotidan olingan voqealarni, bolalarning oʻyinlari, ertaliklari, orzu istaklarini hikoya qilib beradi. “bulbulning cho‘pchaklari”, “g‘alati maktublar”, “kumush uy”, “gurungdagi gaplar”, “ajoyibxona”, “o‘zimizning ansambl”, “ignalarim chiroyli”, “mening kollektsiyam”, “shirin so‘ylar jajjivoylar”, “kalamushlar kemasi”, “siz eshitmagan qo‘shiqlar”, “dalalardan bolalarga”, “osmondan tushgan sozanda” turkum she’rlari fikrimizga …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 9 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "sinfdantashqario‘qish"

boshlang‘ich ta’lim yo‘nalishi 21/10-guruhi talabasi ibragimova nigoraning ona tili oʻqitish metodikasi fanidan taqdimot ishi mavzu:sinfdan tashqari o‘qish darslarida a.obidjon ijodini o‘rganish reja: 1.sinfdan tashqari o‘qish darslarida o’qish turlari va darsga rahbarlik qilish 2. anvar obidjonning hayot yoʻli 3. sinfdan tashqari o‘qish darslarida anvar obidjon ijodini o‘rganish va uning ahamiyati maktab o‘quvchini o‘qish malakasi bilan qurollantirish bilan bir qatorda kitobni mustaqil o‘qiy oladigan, uni tushunadigan, ma’lum bir mavzuga oid kitoblami tanlay oladigan, gazeta va jurnallami ham mustaqil o‘qiydigan faol kitobxonni tarbiyalaydi. shu jihatdan sinfdan tashqari o‘qish (s t o‘) tarbiyaning asosiy quroli sifatida xizmat qiladi, ko'p narsani bilishga havasni orttiradi. sto‘ ning ma...

Этот файл содержит 9 стр. в формате PPTX (598,3 КБ). Чтобы скачать "sinfdantashqario‘qish", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: sinfdantashqario‘qish PPTX 9 стр. Бесплатная загрузка Telegram