vositali to’ldiruvchi

DOCX 7 sahifa 1,5 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 7
sana: buxoro shahar kar va zaif eshituvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan 123-maktab-internati ona tili fani o’qituvchisi hilola norovaning ,,vositali to’ldiruvchi“ mavzusidagi ochiq dars ishlanmasi darsning mavzusi:vositali to’ldiruvchi darsning maqsadi: a) ilmiy maqsad:vositali to’ldiruvchi haqida,uni hokim bo’lakka bog’lovchi vositalar haqida tushuncha berish,takrorlash,grammatik jihatdan to’g’ri qurilmalarda so’zlashish; b) tarbiyaviy maqsad: ilmning qadriga yetishga o’rgatish, ma'naviy fazilatlarni uyg’otish; d) rivojlantiruvchi maqsad:og’zaki va yozma muloqotini rivojlantirish,daktil va imo-ishorali nutq vositalaridan to’g’ri va nutqiy muhitga mos foydalanishni o’stirish; nutqiy kompetensiya (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish, yozish): berilgan topshiriq, sodda matnlarni tinglab tushuna oladi; kommunikativ kompetensiya: – o‘rganilgan ifoda vositalari asosida o‘zaro samarali muloqotga kirisha olish, muloqotda nutqiy muhitga moslasha olish. axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: – mediamanbalar (radio, televizor, internet va boshqalar)dan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish, saralash, saqlash, ulardan samarali foydalana olish, ularning xavfsizligini ta’minlash ko‘nikmalarini egallash . o‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: – doimiy ravishda o‘zini o‘zi mustaqil va ijodiy rivojlantirish, hayot davomida mustaqil o‘qib-o‘rganish, mustaqil qaror …
2 / 7
olash 3 minut 6. uyga vazifa 2 minut darsning jihozi: to’ldiruvchi ishtirok etgan gaplar tushirilgan tarqatma,chizmalar,akt vositasi dars turi:yangi bilim va tushuncha beruvchi,noan’anaviy dars usuli:suhbat,savol-javob,,,sonlar siri”,,,bo’laklar jangi”,,,so’z o’yini”,,meni top”,,hikmatlar xazinasi”_______________________________________ darsning borishi: tashkiliy qism: a) sinf xonasini tozaligiga e’tibor berish; b) o’quvchilar bilan salomlashish. c) o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish. d) o’quvchilarni darsga jalb qilish va davomatni aniqlash; kun yangiligi:2019-yil ,,faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili”(yil nomiga doir izohlar aytiladi) 14-yanvar vatan himoyachilari kuni nishonlandi . nutq mashqi:,,sonlar siri”o’quvchilar son tanlashadi,o’quvchilar sonlar ortidagi harflarga so’zlar aytishadi.masalan:8 soni o’quvchi tomonidan tanlanadi.i harfiga doir so’zlarni aytadi. o`tilgan mavzuni takrorlash: bosh va ikkinchi darajali bo’laklar .hol. o’tgan mavzuni takrorlashdan oldin lug’at so’zlar bilan yana bir bor tanishamiz: , ,,bo’laklar jangi” sinf ikki guruhga bo’linadi:1-guruh –bosh bo’laklar.2-guruh-ikkinchi darjali bo’laklar.topshiriq guruh bo’lib bajariladi. monitorda bo’laklar va belgilari(chiziqlari) ko’rsatiladi,o’quvchilar esa ,o’ziga tegishli bo’lakni chiqib +orqali belgilashadi. + - ega kesim hol to’ldiruvchi aniqlovchi topshiriq bajarilgach,javoblarga qarab baholanadi. …
3 / 7
kerak: do 'sti bilan keldi. onasiga so 'zladi. gulni uzdi. shu o’rinda savol beriladi: hol ham, to’ldiruvchi ham fe'lga bog'lanib, kesimni kengaytirarekan, u holda ular nimasi bilan o’zaro farq qiladi? ziyrak o’quvchi ularsavollari bilan farq qilishini darrov fahmlaydi. to’ldiruvchining uzuqchiziq bilan belgilanishi aytiladi. qoida tushuntirilgach, mustahkamlash uchun topshiriqlar bajariladi. uni vaqt va imkoniyatga qarab ikki bosqichda bajartirish mumkin. avval to’ldiruvchining ostiga chizgan holda gaplar ko’chiriladi, so’ng to’ldiruvchi bog'langan so’z bilan birga alohida ko’chiriladi. bunda to’ldiruvchi so’z birikmasida tobe so’z bo’lib kelayotganiga e'tibor qaratish kerak. grammatik topshiriqlar bajarilgach, ilm qadri, ilmga chanqoqlik haqida suhbat uyushtiriladi. suhbat so’ngida ilm mavzusida hadis, hikmat, maqollar keltiriladi. boshqa alloma ajdodlarimiz hayotidan lavhalar so’zlanadi.quyidagi sxema orqali tushuntiriladi. kimga? kimni? nimaga? nimani? \kimda? qayerni? kimdan? nimadan? kelishikli bog‘lanish ko’makchili bog'ianish kitobni o’qidi do’sti bilan bordi kitobga qaradi kitob haqida suhbatlashdi kitobda ko 'rgan akam kabi bo 'laman kitobdan olgan vatan uchun ishlaymiz oldi yig'iq gapini kim?, nimani?, …
4 / 7
a.o’zingga o’zingni maqtagandan qo’rq.saqlay desang o’zingni ,yomondan yum ko’zingni. baholanadi topshiriq yaxshi bilan,murodga,yomon bilan,uyatga,ishga,oshga,o’zingga o’zingni maqtagandan,o’zingni,ko’zingni. ,,meni top”o’yini gapdagi to’ldiruvchilarni toping baholanadi mustahkamlash:,,qo’shimchalar maydoni” quyidagi matnda kerakli qo’shimchalarni qo’yib ,to’ldiruvchilarni hosil qiling:dan,ni,ga, baholanadi eshitish idrokini rivojlantirish uchun: gap bo’laklari imo(jest) yordamida yoki uch xil ohangda aytiladi o’quvchilar ularni topib,ko’rsatishadi baholanadi (ushbu holatda diktant olinsa ham bo’ladi)diktant bosh bo’laklar,ikkinchi darjali bo’laklar,kimdan?,nima bilan?,beruniy,hol,kesim. uyga vazifa:o’zingiz yod olgan she’rdan parcha yozib ,undagi vositali to’ldiruvchilarni toping. baholash:dars davomida to’plagan umumiy baholar hisoblanib ,g’olib aniqlanadi q d o n y a n ch i image3.jpeg image4.png image5.png image6.png image7.png image8.png image9.jpeg image10.jpeg image11.jpeg image12.jpeg image13.jpeg image14.jpeg image15.png image16.jpeg image17.png image1.jpeg image2.jpeg
5 / 7
vositali to’ldiruvchi - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 7 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"vositali to’ldiruvchi" haqida

sana: buxoro shahar kar va zaif eshituvchi bolalar uchun ixtisoslashtirilgan 123-maktab-internati ona tili fani o’qituvchisi hilola norovaning ,,vositali to’ldiruvchi“ mavzusidagi ochiq dars ishlanmasi darsning mavzusi:vositali to’ldiruvchi darsning maqsadi: a) ilmiy maqsad:vositali to’ldiruvchi haqida,uni hokim bo’lakka bog’lovchi vositalar haqida tushuncha berish,takrorlash,grammatik jihatdan to’g’ri qurilmalarda so’zlashish; b) tarbiyaviy maqsad: ilmning qadriga yetishga o’rgatish, ma'naviy fazilatlarni uyg’otish; d) rivojlantiruvchi maqsad:og’zaki va yozma muloqotini rivojlantirish,daktil va imo-ishorali nutq vositalaridan to’g’ri va nutqiy muhitga mos foydalanishni o’stirish; nutqiy kompetensiya (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish, yozish): berilgan topshiriq, sodda matnlarni tinglab...

Bu fayl DOCX formatida 7 sahifadan iborat (1,5 MB). "vositali to’ldiruvchi"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: vositali to’ldiruvchi DOCX 7 sahifa Bepul yuklash Telegram