ms access 2010 dasturida ma’lumotlar omborini hosil qilish va tahrirlash

DOCX 4 pages 149.6 KB Free download

Page preview (4 pages)

Scroll down 👇
1 / 4
sinf: 10-“a” 10-“b” 10-“d” 10-“e” sana: mavzu: 31-dars. amaliy mashg‘ulot o’tkazish sanasi: ___________________ o’tkazish joyi: ___-maktab. inforatika xonasi № ___ darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarga ms access 2010 dasturida ma’lumotlar omborini hosil qilish va tahrirlashda formalardan foydalanishni o’rgatish. rivojlantiruvchi: o’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish. tarbiyaviy: vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish kompetensiya tk: mediamanbalardan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish saralash, qayta ishlash, saqlash, ulardan foydalana olish, ularning xavfsizligini ta’minlash, mediamadaniyatga ega bo‘lish. fk: maxsus amaliy dasturlar yordamida ma’lumotlar ombori va so‘rovlar hosil qila oladi va hisobotlar tayyorlay oladi; dars usuli suhbat, tushuntirish, “savol-javob” metodi, “rasmli boshqotirma” , “to‘g‘risini top”,”yosh aktyor”o‘yinlari. dars turi bilim va ko’nikmalarni nazorat qiluvchi va mustahkamlovchi. o’quv jarayonining amaliga oshirish texnologiyasi o’qitish usullari: blits-so’rov, savol-javob. o’qitish shakllari: guruhlara ishlash, frontal, jamoaviy. o’qitish vositalari:10-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti, “yosh kuch” jurnali. monitoring va baholash: og’zaki va test nazorati, amaliy vazifalar. …
2 / 4
4 daqiqa) o’quvchilar olgan bilimlari baholanadi. uyga topshiriq va savollar beriladi. 1. qo’shimcha savollarga javob beradi, topshiriqlarni bajaradi. 2. vazifalarni yozib oladi. asosiy tushunchalar: mavzuni yoritish. darsning borishi: 1. tashkiliy qism: o’quvchilar bilan salomlashish xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish yo’qlamani aniqlash navbatchi axboroti. siyosiy daqiqa. 1. darsning maqsad va vazifalarini qo’yish. 1. tayanch bilimlarning faollashtirish. uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash. 1. ms access 2010 da forma yaratish ketma-ketligini tushuntirib bering? 2. ms access 2010 da mo yangi ma’lumotlarni kiritishning necha xil usuli mavjud? 3. forma oynasiga tugmalar qanday joylashtirish mumkin? 4. master formdan foydalanib forma yarating. 5. yaratilgan forma oynasi orqali jadvalga ma’lumotlarni kiriting. 1. dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi). nazariy qism: mashq. 29-darsda berilgan o‘quvchilar haqidagi ma’lumotlarni forma orqali qidiring. bajarish:  “ismi yordamida qidirish” nomi bilan saqlangan jadvalni belgilaymiz va …
3 / 4
orqli jadvaldagi kerakli o‘quvchining ismi yordamida ushbu o‘quvchi haqidagi ma’lumotga ega bo‘lish mumkun: natijada quyidagi ko‘rinishdan ushbu ali ismli o‘quvchi to‘g‘risida ma’lumotlar ekranda aks etadi: agar forma oynasiga qo‘shimcha o‘zgartirish kiritish kerak bo‘lsa, uni rejim bo‘limidan konstruktor bandi tanlash orqali amalga oshirish mumkin. 1. amaliy ish: mavzu yuzasida savol va topshiriqlar: 1. sinf o‘quvchilari haqida jadval yarating (familiyasi, ismi, telefoni). 2. yaratilgan jadvalda quyidagi ishlarni amalga oshiring: familiyasi bo‘yicha saralang; ismi bo‘yicha saralang; telefon raqami bo‘yicha saralang. 3. yuqorida yaratilgan jadvaldagi o‘quvchilarning familiyasi bo‘yicha tartiblang. 4. 29-30-darslarda keltirilgan mashqni quyidagi bo‘limlar bo‘yicha qidiruvchi so‘rovlar yarating: familiyasi; manzili; tug‘ilgan sanasi; telefon raqami; sinfi bo‘yicha. 1. darsga yakun yasash: o’quvchilarni olgan bilimlari hamda qilgan ishlarini nazorat qilib baholash, ularni yo’l qo’ygan kamchiliklarini to’g’irlash. 1. uyga vazifa berish: 5. konstruktor formdan foydalanib forma yarating. 6. yaratilgan forma oynasiga diagramma o‘rnating. 7. formaga rasm o‘rnating. o’ibdo’: _________________________ image6.png image1.png image2.png image3.png image4.png image5.png
4 / 4
ms access 2010 dasturida ma’lumotlar omborini hosil qilish va tahrirlash - Page 4

Want to read more?

Download all 4 pages for free via Telegram.

Download full file

About "ms access 2010 dasturida ma’lumotlar omborini hosil qilish va tahrirlash"

sinf: 10-“a” 10-“b” 10-“d” 10-“e” sana: mavzu: 31-dars. amaliy mashg‘ulot o’tkazish sanasi: ___________________ o’tkazish joyi: ___-maktab. inforatika xonasi № ___ darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarga ms access 2010 dasturida ma’lumotlar omborini hosil qilish va tahrirlashda formalardan foydalanishni o’rgatish. rivojlantiruvchi: o’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish. tarbiyaviy: vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish kompetensiya tk: mediamanbalardan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish saralash, qayta ishlash, saqlash, ulardan foydalana olish, ularning xavfsizligini ta’minlash, mediamadaniyatga ega bo‘lish. fk: maxsus amaliy dasturlar yordamida ma’lumotlar ombori va so‘rovlar hosil...

This file contains 4 pages in DOCX format (149.6 KB). To download "ms access 2010 dasturida ma’lumotlar omborini hosil qilish va tahrirlash", click the Telegram button on the left.

Tags: ms access 2010 dasturida ma’lum… DOCX 4 pages Free download Telegram