gulxumor ergashova yoqubovning biologiya fanidan dars bo'yicha ma'lumotlar

DOCX 14 sahifa 3,6 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 14
o‘zbеkiston rеspublikasi xalq ta’limi vazirligi buxoro shahar xalq ta’limi boshqarmasi shofirkon tumani xalq ta’limi bo‘limi qarashli 38-idumning biolgiya fani o‘qituvchisi gulxumor ergashova yoqubovnaning soatlik ochiq dars ishlanmasi mavzu: ovqat hazm qilish sistemasi organlari 1) tashkiliy qism (2 daqiqa; davomatni aniqlash, o‘quvchilarni darsning borishi, darsning maqsadi bilan tanishtirish) 2) uyga berilgan vazifani tekshirish (8 daqiqa) 3) yangi mavzuni o‘rganish (20 daqiqa; “ davomat “ metodi, “kalit so‘z” metodi, “rasmli topshiriq”, “to‘rt taraf “ metodi va boshqa zamonaviy pedagogik texnologiya asosida yangi mavzu o‘quvchilar tomonidan o‘rganiladi. buning uchun o‘qituvchi topshiriqlarni oldindan tuzishi va darsda o‘quvchilarning e’tiboriga havola qilishi kerak 4) mavzuni mustahkamlash (10 daqiqa; bunda summativ emas, formativ baholash o‘tkazilishi; turli formatdagi test topshiriqlaridan foydalanish zarur. har bir test topshirig‘ining maqsadi bo‘lishi zarur.) 5) darsni yakunlash (4 daqiqa; refleksiya o‘tkaziladi; o‘quvchilar baholanadi (formativ baholash) 6) uyga vazifa (1 daqiqa,bunda o‘qituvchi o‘tilgan va asosan yangi mavzudan topshiriqlar beradi ) dars maqsadi : tashkiliy …
2 / 14
hiqishi uchun 1,5-2 daqida vaqt ketadi.bu orqali o‘quvchilar butun boshli mavzuni esga oladilar. “kalit so‘z” metodi o‘quvchiga nima beradi? · o‘quvchi butun boshli mavzuni eslaydi · har darsda qo‘llab borilsa muhim so‘zlarni eslab qolishga o‘rganadi. bir o‘quvchi eslay olmagan mavzuga oid detallarni boshqa o‘quvchi eslab qoladi va boshqa eslab qolmagan o‘quvchilar bu orqali mavzu takrorlanadi . yangi mavzu: mavzu: ovqat hazm qilish sistemasi organlari reja 1. ovqat hazm qilish sistemasi organlari. 2.og’iz bo‘shlig’i 3. tishlarning tuzilishi va gegiyenasi. 4.til va uning qismlari 5.ovqatning o‘g’iz bo‘shligida o‘zgarishi. axborotlar bilan ishlash kompitentsiyasi shakllantiriladi.ta’limiy maqsadga (11 min) erishiladi.o`qituvchi yangi mavzu bayonini o`quvchilarga tushuntirish jarayonida kompyuter, videoproyektor va ekrandan bevosita foydalangan holda microsoft office dasturi tarmog`iga kiruvchi microsoft office power point matn muharriri orqali ekranda mavzuga tegishli rasmlardan lavhalarni slaydlar orqali namoyish etib tushuntiradi. shuningdek, yangi mavzuga tegishli multimedia dars namoyish etiladi.(4 minut) mitoz(yunoncha “mitos” – ip degan so‘zdan olingan) sikli deb hujayraning bo‘linishga …
3 / 14
rfi bilan belgilanadi. bu davr hujayraning mitozga tayyorgarligini yakunlaydi. bu davrda oqsil va rnksintezi davom etadi. interfaza tugaganidan keyin mitoz boshlanadi. mitoz to‘rt bosqich · profaza · metafaza · anafaza · telofazadan iboratdir profaza— yadro kattalashadi, yadro shirasining yopishqoqligi kamayadi, xromosomalar spiralga o‘ralib, kalta va yo‘g‘on holatga keladi. xromosomalar mikroskopda aniq ko‘rinadi. yadro qobig‘i va yadrochalar yo‘qoladi, xromosomalar sitoplazmada erkin holda joylashadi. ikkita sentriola hujayra qutblari tomon tarqala boshlaydi. bo‘linish urchug‘i hosil bo‘lishi boshlanadi. metafaza –xromosomalarning spirallanishi davom etadi. bu davrda xromosomalar eng kalta va yo‘g‘onlashgan holatga o‘tadi.xromosomalar ekvator tekisligi tomon harakatlana boshlaydi. xromosomalar qutblardan bir xil masofada, ya’ni ekvator tekisligida bir tekis joylashadi. xromosomalar orasidagi masofa bir xil bo‘ladi. xromosoma sentromeralari qat’iy qonuniyat asosida ekvator tekisligida bir xil holatda joylashadi. har bir xromosomaning xromatidlari bir-biridan itarilib, faqat birlamchi belbog‘ bilan birikkan bo‘ladi. bo‘linish urchug‘i to‘liq shakllanadi. har bir xromosoma o‘z sentromerasi bilan bittadan bo‘linish urchug‘iga birikadi. anafazada –xromosoma xromatidalarini …
4 / 14
larni harakatlantirish orqali qon aylanishlarini yaxshilab miyada qon kelishini yaxshilash va bu orqali eslab qolish koifisentini oshirish 4. o‘quvchilar e’tiborini to‘liq darsga jalb qilish.”joylar bilan almashsinlar” metodida o‘quvchilar quvidagi gaplarni atamiz 1. joylar bilan almashsinlar akasi borlar 2. joylar bilan almashsinlar darsga tayyorlanib kelganlar 3. joylar bilan almshsinlar mavzuni tushunganlar 4. joylar bilan almashsinlar katta farzandlar 5. joylar bilan almashsinlar vrach bo‘laman deganlar 6. joylar bilan almashsinlar singlisi borlar kabi o‘quvchilar uchun shaxsiy bo‘lgan savollar bilan yoki mavzuga oid gaplar bilab o‘quvchilarni o‘rnilarini almashishga majburlanadi.bu enerjazerda butun sinf o‘rtaga yumaloq xolda turib olib bajarishi hham mumkin,yoki shunchaaki partadagi o‘rnilarini almashtirib bajarishlari ham mumkin mavzuni mustahkamlash: “rasmli topshiriq” 1-guruh uchun topshiriq ushbu rasmda berilgan organning joylashishi,tuzilishi va funksiyasi haqida ma’lumot bering. 2-guruh uchun topshiriq ushbu rasmda berilgan organning joylashishi,tuzilishi va funksiyasi haqida ma’lumot bering. 3-guruh uchun topshiriq ushbu rasmda berilgan organning joylashishi,tuzilishi va funksiyasi haqida ma’lumot bering. mavzuni mustahkamlashga oid 2-topshiriq …
5 / 14
yga vazifa sifatida javob topib kelishni topshirish mumkin. darsni yakunlash: berilgan topshiriqlar gapirish, javobni o‘qib eshittirish, o‘z- o‘zini baholash orqali tekshiriladi va bahlanadi. uyga vazifa 1.o‘tilgan mavzuni o‘qib o‘rganish. 2.quyidagi mustaqil ishni bajarish: oshqozon shirasi tarkibida yog’larni parchalovchi fermentlar ham bo‘ladi. u holda nima sababdan yog’lar asosan ichakda hazm bo‘ladi. dars bosqichlari: baholash. refleksiya mavzu va reja. motivatsiyalash. refleksiya. dars mazmini. didaktik maqsad: odamning ovqat hazm qilish sistemasi haqidagi ma’lumotlarni idrok qiladi, ovqat hazm qilish sistemasi organlari tarkibiy qismlari va vazifalarini aniqlaydi, ovqat hazm qilish sistemasi organlari faoliyatining bir- biriga bog‘liqligini tushunadi o‘quv maqsadi: ovqat hazm qilish sistemasi o‘ziga xosligi va ahamiyati, ovqat hazm qilish sistemasi tuzilishi va funktsiyasi haqida bilimlari shakllantiriladi. 2-o'quvchi 3-o'quvchi 4-o'qivchi 6-o'quvchi 1-o'quvchi image4.png image5.jpeg image6.jpeg image7.png image8.png image9.png image10.png image11.png image12.png image13.png image14.png image15.png image16.png image17.png image2.png image3.wmf

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 14 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"gulxumor ergashova yoqubovning biologiya fanidan dars bo'yicha ma'lumotlar" haqida

o‘zbеkiston rеspublikasi xalq ta’limi vazirligi buxoro shahar xalq ta’limi boshqarmasi shofirkon tumani xalq ta’limi bo‘limi qarashli 38-idumning biolgiya fani o‘qituvchisi gulxumor ergashova yoqubovnaning soatlik ochiq dars ishlanmasi mavzu: ovqat hazm qilish sistemasi organlari 1) tashkiliy qism (2 daqiqa; davomatni aniqlash, o‘quvchilarni darsning borishi, darsning maqsadi bilan tanishtirish) 2) uyga berilgan vazifani tekshirish (8 daqiqa) 3) yangi mavzuni o‘rganish (20 daqiqa; “ davomat “ metodi, “kalit so‘z” metodi, “rasmli topshiriq”, “to‘rt taraf “ metodi va boshqa zamonaviy pedagogik texnologiya asosida yangi mavzu o‘quvchilar tomonidan o‘rganiladi. buning uchun o‘qituvchi topshiriqlarni oldindan tuzishi va darsda o‘quvchilarning e’tiboriga havola qilishi kerak 4) mavzuni mustahkam...

Bu fayl DOCX formatida 14 sahifadan iborat (3,6 MB). "gulxumor ergashova yoqubovning biologiya fanidan dars bo'yicha ma'lumotlar"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: gulxumor ergashova yoqubovning … DOCX 14 sahifa Bepul yuklash Telegram