dars ishlanmasi "alisher navoiyning xamsa asarini o‘rganish"

DOC 18 pages 1.5 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 18
сана ________ 200__ йил toshkent shahar yashnobod tumani 339- o‘rta ta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi raximova nargizaxon qo‘chqaraliyevnaning 9-sinflarda “alisher navoiyning “xamsa” asarini o‘rganish” mavzusidagi dars ishlanmasi toshkent shahar yashnobod tumanidagi 339-o‘rta ta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi nargiza raximovaning alisher navoiyning “xamsa” asarini o‘rganish mavzusidagi dars ishlanmasiga taqriz hоzirgi kunda jahоn tajribasidan ko‘rinib turibdiki, ta`lim jarayoniga o‘qitishning yangi, zamоnaviy usul va vоsitalari kirib kеlmоqda hamda ulardan amalda samarali fоydalanilmоqda. o‘qituvchi bilim оlishning yagоna manbayi bo‘lib qоlishi kеrak emas, balki o‘quvchilar mustaqil ishlash jarayonining tashkilоtchisi, maslahatchisi, o‘quv jarayonining mеnеjеri bo‘lishi lоzim. ta`lim tехnоlоgiyasini ishlab chiqish asоsida aynan shu g‘оyalar yotadi. shu jihatdan olib qaralganda, yashnobod tumanidagi 339-maktabining ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi nargiza raximovaning alisher navoiyning “xamsa” asarini o‘rganish mavzusida tayyorlagan dars ishlanmasi alohida ahamiyat kasb etadi. unda mavzuni chuqurroq oʻrganishda yangi axborot va pedagogik texnologiyalardan foydalanish maqsad qilib olingan. o‘qituvchi alisher navoiyning “xamsa” …
2 / 18
yicha direktor o‘rinbosari: m.h.dedaxanova mavzu: alisher navoiyning “xamsa” asarini o‘rganish. darsning maqsadi: а) ta’limiy maqsad – alisher navoiyning hayoti va ijodi haqida olingan bilimlarni mustahkamlash, o‘quvchilarni “xamsa” asari bilan tanishtirish; b) tarbiyaviy maqsad – o‘quvchilar ongiga “xamsa” asari dostonlarida ilgari surilgan insoniy fazilatlarni singdirish; s) rivojlantiruvchi maqsad – o‘quvchilarning og‘zaki nutq malakalarini rivojlantirish, mantiqiy fikrlash doirasini kengaytirish. dars turi. yangi bilimlar beruvchi, mustahkamlovchi va nazorat qiluvchi. dars uslubi. ”bilasizmi”, “tezyurar” usuli, klaster. dars jihozi. “xamsa” asari, “xamsa” dostoni bo‘yicha tayyorlangan boshqotirmalar, “xamsa”ga ishlangan surat va miniatyuralar, 9-sinf adabiyot darsligi, kompyuter, slaydlar. darsning borishi: i.tashkiliy qism a) salomlashish, davomatni aniqlash. b) siyosiy va ma’naviy daqiqa tashkil etish. s) musiqiy lahzalar (navoiy g’azali bilan ijro etilgan qo‘shiq eshittiriladi. m. sattorova, sh. jo’rayev ijrosida) ii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash “tezyurar” usuli. har bir o‘quvchi alisher navoiy hayoti va ijodiga oid bittadan ma’lumot beradi. shart shuki, bir marta aytilgan ma’lumot qaytarilmasligi kerak. 1. alisher navoiy …
3 / 18
ligi yo‘lida ulkan ishlar qildi. 8. alisher navoiy umr bo‘yi badiiy ijod bilan shug‘ullandi. yettita she’riy devon tuzdi. 9. ulug‘ shoir va mutafakkir, she’riyat mulkining sultoni hazrat mir alisher navoiy 1501-yil hirot shahrida vafot etadi. mamlakatimizda va dunyoning ko‘plab davlatlarida bobomizning ulug‘vor haykali qad rostlab turibdi. har bir ma’lumot bergan o‘quvchi rag‘batlantirilib boriladi. iii. yangi mavzu bayoni. (mavzu quyidagi slaydda berilgan ma’lumotlar orqali tushuntiriladi.)(sinf o’quvchilari 5 guruhga bo‘linadi. guruhlarning barcha ishtirokchilari o’zlariga ajratilgan doston haqidagi ma’lumotlar bilan tanishib chiqadilar. bunda o‘quvchilar slayd orqali berilgan ma’lumotlar asosida “+” (bilar edim), “?” bilmoqchiman), “!” (bilib oldim) kabi shartli belgilarni qo’yib chiqadilar. har bir guruh o’ziga yuklatilgan asar bo’yicha ma’lumot tayyorlaydi va tayyorlagan matnlarini tengdoshlariga yetkazish uchun guruh sardori tanlaydilar.dars so’ngida guruhlarning taqdimoti eshitiladi.) “xamsa” (ar.”beshlik”) besh mustaqil dostondan iborat bo‘lib, har bir doston ma'lum bir voqeani, mavzuni keng va atroflicha masnaviy yo‘li bilan yoritib beradi. har bir asar “xamsa” bo‘lishi uchun: a) …
4 / 18
durahmon jomiyning ta'kidlashicha, dehlaviy nizomiy “xamsa”siga hammadan yaxshiroq javob aytgan,xusrav dehlaviy 99 ta kitob muallifidir. “xamsa”chilikka asos solgan shoirlardandir. ulug‘ fors-tojik shoiri va mutaffakkiri abdurahmon jomiy “xamsa”(“haft avrang”)asari beshta emas, yetti dostonni o‘z ichiga oladi: alisher navoiy 1483 yilda bu murakkab ishga kirishib, ikki yarim yil ichida “xamsa” kitobini eski o‘zbek tilida yaratib, jahon adabiyotini bezavol va betakror buyuk asar bilan boyitdi. alisher- navoiy “xamsa”sini tashkil qiluvchi dostonlarning har biri katta hajmga ega bo‘lgan, yuksak ma'naviyat va badiiyat qonunlariga to‘la amal qilingan holda yozilgan hamda boy va go‘zal o‘zbek tilining bor nafosatini o‘zida ifoda qilgan mukammal badiiy asardir. navoiy o‘z salaflarining yuksak san'atkorligini sharaflaydi, ularning adabiy tajribalaridan ta'lim olganligini e'tirof qiladi. dostonlarning muqaddima qismida ustozlariga bag‘ishlab maxsus boblar yozib, ularni ulug‘laydi. mas'uliyatli bu ishda ularga ruhan suyanadi va “yo‘ldasa bu yo‘lda nizomiy yo‘lim, qo‘ldasa xisrav bila jomiy qo‘lim”, — deb madad tilaydi. biroq navoiy oldingi xamsanavislarni takrorlamaydi yoki ularga ko‘r-ko‘rona …
5 / 18
lanishi") — falsafiy, axloqiy-ta'limiy asar. aruzning sari' bahrida yozilgan. hajmi 3988 baytni o'z ichiga olgan 63 bob bo'lib, ularning 21 bobi muqaddima, 20 bobi maqolat, 20 bobi hikoyat va masallar hamda oxirgi ikki bobi xotimadan iborat. doston o‘ziga xos qurilishga ega. u falsafiy-ta'limiy doston bo‘lganligi uchun mavzu biror voqeani hikoya qilish asosida emas, balki muallif fikr-mulohazalarining bayoni tarzida yoritiladi. shuningdek, maqolatlar shu dostongagina xos bo‘lib, adibning boshqa asarlarida uchramaydi. har bir maqolatda insonning kundalik hayoti bilan bog‘liq diniy, falsafiy, ijtimoiy-siyosiy, axloqiy biror mavzu bayon etiladi, uning mazmun-mohiyati ochib beriladi. maqolat so‘ngida mavzuni dalillash, uni hayotiy asoslash maqsadida hikoya yoki masal keltiriladi. mazkur hikoya va masallarning bosh qahramoni asosan tarixiy shaxslar, mashhur din va davlat arboblaridir. ularda shoir islomiy o‘lchovlar hamda umuminsoniy qadriyatlardan kelib chiqib, olam va odam to'g‘risidagi o‘z mulohazalarini yuksak badiiy shaklda ifoda etadi. masalan, birinchi maqolat iymon haqida. maqolatning birinchi baytidanoq shoir iymonning inson hayoti, insoniylik mohiyatida tutgan …

Want to read more?

Download all 18 pages for free via Telegram.

Download full file

About "dars ishlanmasi "alisher navoiyning xamsa asarini o‘rganish""

сана ________ 200__ йил toshkent shahar yashnobod tumani 339- o‘rta ta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi raximova nargizaxon qo‘chqaraliyevnaning 9-sinflarda “alisher navoiyning “xamsa” asarini o‘rganish” mavzusidagi dars ishlanmasi toshkent shahar yashnobod tumanidagi 339-o‘rta ta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi nargiza raximovaning alisher navoiyning “xamsa” asarini o‘rganish mavzusidagi dars ishlanmasiga taqriz hоzirgi kunda jahоn tajribasidan ko‘rinib turibdiki, ta`lim jarayoniga o‘qitishning yangi, zamоnaviy usul va vоsitalari kirib kеlmоqda hamda ulardan amalda samarali fоydalanilmоqda. o‘qituvchi bilim оlishning yagоna manbayi bo‘lib qоlishi kеrak emas, balki o‘quvchilar mustaqil ishlash jarayonining tashkilоtchisi, maslahatchisi, o‘quv jarayonini...

This file contains 18 pages in DOC format (1.5 MB). To download "dars ishlanmasi "alisher navoiyning xamsa asarini o‘rganish"", click the Telegram button on the left.

Tags: dars ishlanmasi "alisher navoiy… DOC 18 pages Free download Telegram