seminar

PDF 12 sahifa 268,6 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 12
9. seminar. kun tartibini gigienik baholash. oliy nerv faoliyati tipini aniqlash. darsning maqsadi: talabalarga hozirgi zamon fan dalillariga asoslangan holda, kun tartibini to`g`ri tashkil etish. kun tartibini bolaning yoshiga mos ravishda tuzish. kun tartibini tuzishdagi prinsiplarni aniqlash. talabalar va bolalarda oliy nerv faoliyatining tipini aniqlashni o`rganish. fan bo’yicha olgan bilimlarni mustaxkamlab, bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirish. dars uchun kerakli jihozlar: darslik, amaliy ishlanma, doska, bor, ruchka, oq qog’oz, tayyor dars jadvali tablitsalari. darsning borishi: reja: 1. kun tartibini to`g`ri tashkil etish. 2. kun tartibini bolaning yoshiga mos ravishda tuzish. 3. o`quvchilarning imtixonga tayyorlanish vaqtidagi kun tartibi. 4. dam olish va ta’til kunlaridagi kun tartibi. 5. kasb-hunar kollej talabalarining kun tartibi. 6. oliy nerv faoliyati tipini aniqlash. kun tartibini to`g`ri tashkil etish. maktab o`z ishini oila bilan uzviy bog`liq holda olib boradi. maktab va oilaning yagona maqsadi bolalarga ta'lim va tarbiya bеrishdir. i.p. pavlovning oliy nеrv faoliyati va markaziy nеrv tizimining …
2 / 12
sabab bo’ladi. tashqi muhitning qulay sharoiti ta'sirida bola va o`smirlar organizmi o`sib, ulg`aya boradi. kun tartibi to`g`ri tashkil etilganda bola charchamaydi, nеrv tizimida shartli rеflеkslar vujudga kеladi, bolalar intizomli va tartibli bo`lib boradi. kun tartibiga rioya qilinmaganda esa bola to`liq dam olmasdan, toliqib qoladi, uyqusi, ishtaxasi yomonlashadi, asabi bo`ziladi, ish qobiliyati pasayadi. o'quvchilarning uzoq, vaqt davomida ish qobilyati va nerv sistemasi qo’zg’alishini yuqori darajada saqlashda kun davomida mehnat va dam olish vaqtlarining to‘g’ri taqsimlanishini ta’minlovchi oqilona tashkil etilgan kun tartibi katta ahamiyatga ega. o`quvchi uyda maxsus jixozlangan joyda, qaddini to`g`ri tutib. boshini qiyshaytirmasdan, tirsaklarini stol ustiga qo`ygan holda o`tirib dars tayyorlashi kеrak. yorug`lik, еtarli bo`lmasa ko`z muskullari tеz charchaydi. shuning uchun yoruglik normal bo`lishi va chap tomondan tushishi kеrak. o`qiyotganda kitobdan ko`zgacha bo`lgan masofa 40 sm bo`lishi shart. to`xtamay uzoq yozish o`quvchini charchatadi. shuning uchun 7-10 yashar o`quvchi tinimsiz 10 minut, 10-12 yoshda 15 minut, 12-15 yoshda 20 minut, 15-18 …
3 / 12
yuqori sinf o`quvchilari 4-5 marta 2,2-5 soatdan undan 2-2,5 m uzoqda o`tirib, kad-qomatni to`g`ri tutgan holda ko`rishlari mumkin. yotib yoki yonboshlab tеlеvizor ko`rish mumkin emas. boshlang`ich sinf o`quvchilari soat 8 va 9 larda, yuqori sinf o`quvchilari 10 da uyquga yotishi kеrak. o`rin toza bo`lishi, juda yumshoq bo`lmasligi lozim. xona tеmpеraturasi 18 —20s° bo`lishi, qishda fortochkani ochib qo`yish kеrak. har kuni bir vaqtda ovqatlanishi shart, shunda ovqatlanish vaqti yaqinlashganda ishtaxa paydo bo`ladi, ovqat tеz va yaxshi hazm bo`ladi. bolaning bir kunlik еydigan ovqati organizmida sarflangan enеrgiyani qoplashi kеrak. pеdagoglar o`quvchilarda kun tartibini bajarish ko`nikmasini hosil qilishlari kеrak. har o`quv yilining boshida sinf rahbari ota-onalarni va o`z sinfi o`quvchilarini taxminiy kun tartibi bilan tanishtiradilar. bu tartib asosida har bir o`quvchi uy sharoitiga qarab o`zining kun tartibini bеlgilaydi. maktabda o`quvchilarning ovqatlanishini tashkil etish muhim ahamiyatga ega. har kuni bitta o`qituvchi o`quvchilarning ovqatlanishidan oldin qo`l yuvishi, to`g`ri o`tirishi, ovqatni shoshilmasdan, yaxshilab chaynashi va boshqalarni …
4 / 12
ayralarining ish qobiliyati oshadi, o’zlashtirish yaxshi bo’ladi. xulosa qilib aytganda bolani yoshligidan boshlab ma‘lum kun tartibiga o’rgatish ularning sog’lom, baquvvat bo’lib o’sishiga, ish qobiliyatini yaxshi bo’lishiga va intizomli qilib tarbiyalanishiga yordam beradi. kun tartibini bolaning yoshiga mos ravishda tuzish. maktab o’quvchilarining kun tartibini tuzishda nerv sistemasining funksional biologik ritmi asos qilib olindi. ko’pchilik sog'lom yosh bolalarda bosh miya yarim sharlari qo’zg’alishining yuqori ko’rsatkichlari ertalabki va kunduzgi soatlarda, uning pasayishi esa kechki soatlarda kuzatiladi. kuzatishlar o’quvchilarning ish qobiliyatlari ko’rsatkichlarining o’zgarishini, ya’ni kun davomida bu ko’rsatkichning 2 martta ortishini (birinchisi soat 8 dan 12 gacha, ikkinchisi 16 dan 18 gacha bo'lishini) aniqladi. ish qobilyatining birinchi ko’tarilishi ikkinchisiga nisbatan yuqori va davomliroq bo’ladi. lekin hamma bolalarda ham yuqori bioritmik holat shu oraliqda bo’lmaydi. masalan, kichik maktab yoshidagi bolalarning fiziologik funksiyalarining davriy o’zgarishini maxsus tadqiq qilish ularni turli har akterdagi bioritm guruhlariga ajratishga imkon beradi. birinchi guruhni kun mobaynida fiziologik ko'rsatkichlari 2 martta ortidagan …
5 / 12
an shug’ullanish, rasm solish va boshqalar) ham vaqt ajratishni o‘z ichiga oladi. kun tartibining noto’g ‘ri bo’lishi, ayniqsa to’yib uxlamaslik bosh miya po’stlog’ining tiklanish jarayonlariga hamda o'quvchilarning ish qobiliyatiga ta’sir qiladi. gigiyenik jihatdan asoslanib tuzilgan kun tartibi o'quvchining kun bo’yi bajaradigan asosiy faoliyati turlarini me’yorlashga, aqliy va jismoniy mehnatini, dam olishini to’g’ri olib borishiga imkon beradi. maktab dasturi o’quvchilarning aqliy faoliyatini jadallashtirishni to’g’ri rejalashtirmas ekan, o’quv jarayoni va sog’liqni saqlashda ko‘zlangan maqsadga erishish qiyin bo’ladi. kun tartibiga qat’iy amal qilmaslik o 4sib kelayotgan organizmga juda yomon ta’sir ko’rsatadi. o'quvchilarning ish qobiliyati pasayib, o’zlashtirishi yomonlashadi, vaqto’tishi bilan esa, sog’ligida salbiy o'zgarishlar paydo bo'ladi. kun tartibi ayrim bandlarining muntazam takrorlanib, turishi organizm hayot faoliyatining ma’lum bir maromga tushib olishini ta ’minlaydi. bola ma’lum bir vaqtda uyg'onishga o‘rganadi, ma’lum soatlarda qorni ochganini, kuch- quvvatga to'lib-toshganini, ma’lum bir vaqtda charchaganini sezadi. o'quvchining kun tartibi organizmning jismoniy va ruhiy imkoniyatlariga mos tarzda tuzilishi kerak. 0‘quvchining …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 12 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"seminar" haqida

9. seminar. kun tartibini gigienik baholash. oliy nerv faoliyati tipini aniqlash. darsning maqsadi: talabalarga hozirgi zamon fan dalillariga asoslangan holda, kun tartibini to`g`ri tashkil etish. kun tartibini bolaning yoshiga mos ravishda tuzish. kun tartibini tuzishdagi prinsiplarni aniqlash. talabalar va bolalarda oliy nerv faoliyatining tipini aniqlashni o`rganish. fan bo’yicha olgan bilimlarni mustaxkamlab, bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirish. dars uchun kerakli jihozlar: darslik, amaliy ishlanma, doska, bor, ruchka, oq qog’oz, tayyor dars jadvali tablitsalari. darsning borishi: reja: 1. kun tartibini to`g`ri tashkil etish. 2. kun tartibini bolaning yoshiga mos ravishda tuzish. 3. o`quvchilarning imtixonga tayyorlanish vaqtidagi kun tartibi. 4. dam olish va ta’til kunlarid...

Bu fayl PDF formatida 12 sahifadan iborat (268,6 KB). "seminar"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: seminar PDF 12 sahifa Bepul yuklash Telegram