“o’zbekiston mening vatanim, baxtu iqbolim makoni”

DOC 52,0 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1
o’zbekiston m.doc “o’zbekiston mening vatanim, baxtu iqbolim makoni” “o’zbekiston mening vatanim, baxtu iqbolim makoni” darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mustaqillik bayrami va uning vazmun mohiyatiga oid bilimlar berish. tarbiyaviy maqsad: yosh avlod qalbida vatanparvarlik tuyg’ulariniruhini o’stirish. mustaqillik, erkinlik, o’zbekiston muqaddas makon, vatanga hurmat, qadriyatlarni ulug’lash, o’zlikni anglash tuyg’ularini shakillantirish. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni mustaqillik, erk va vatanparvarlik haqidagi dunyoqarashlarini o’stirish. darsning turi: aralash. darsning usuli: aqliy xujum, savol javob, guruhlarda ishlash. darsning jihozi: didaktik jihoz: vatanimiz tarixiga oid rangli sur’atlar, alloma va buyuk shahslar portretlari, “vatan tuyg’usi” darsligi, islom karimovning “yuksak ma’naviyat - yengilmas kuch” kitobi, tarqatma materiallar, slaydlar. texnik jihoz: proektor, ekran. “vatan tuyg’usi”, “milliy istiqlol g’oyasi va ma’naviyat asoslari” fanlaridan tayyorlangan proeksion materiallardan mavzuga oid bo’lganlaridan foydalanish. darsning texnik chizmasi: tashkiliy qism 5 daqiqa o’quvchilarning faollashtirish uchun savollar 15 daqiqa o’quvchilarning fikirlarini umumlashtirish 15 daqiqa o’quvchilarni rag’batlantirish 5 daqiqa uyga vazifa 5 daqiqa darsning borishi: 1. tashkiliy qisim: 2. …
2
qadriyatlarimiz tilandi, sayqal topdi. mustaqillik bu eng avvalo huquqdir. ya’ni ushbu so’zning zamirida katta va ulug’ huquqqa ega bo’lishdegan tushuncha mujassam. 2-savol. “shu aziz vatan - barchamizniki” deganda nimani tushunasiz? o’quvchilarning javoblarini o’qituvchi umumlashtiradi va ushbu savolga quyidagicha xulosa qiladi. biz mehr va muhabbatni, sadoqat va fidoiylikni munis onalarimizdan, bebaho vatanimizdan olamiz. shu aziz vatan – barchamizniki. uning baxtu saoati, yorug’ istiqboli, farovon kelajagi uchun yashash, kurashihs, kerak bo’lsa jonini fido qilishi, shu muqaddas zaminda yashayotgan har bir inson uchun baxtdir. 3-savol. nima uchun “tinchlik uchun kurashmoq kerak” deyiladi? hech o’ylab ko’rganmisiz? o’quvchilarning javoblarini o’qituvchi umumlashtiradi va ushbu savolga quyidagicha xulosa qiladi. biz uchun, yurtimiz uchun tinchlik va osoyishtalik hamma narsadan qadrli tinchlik uchun kurashish, bu hayotni o’zimiz himoya qilishimiz kerak. himoya bo’ling degani – avvalo, ogohbo’lish degani. hushyorlik ogoh bo’lib yashash – bu kundalik yokiy bir oylik mavsumiy masala emas, balki, kundalik ish, kundalik harakat bo’lishi lozim. tinchlik, barqarorlik, …
3
zilda yoshlarning o’z iqtidorlarini namoyon qilishlari uchun qanday sharoitlar mavjud? siz undan qanday foydalanmoqdasiz? o’qituvchi o’quvchilarining javoblarini birma-bir umumlashtirib boradi. 6-savol. biz kimmiz, qanday buyuk zotlarning avlodimiz? o’quvchilarning javoblarini o’qituvchi umumlashtiradi va ushbu savolga quyidagicha xulosa qiladi. har qasyi inson o’zicha takrorlanmas bir dunyodir. inson hayoti abadiy emas, lekin xotira mangu, xotira boqiy. ne – ne bahodirlarni yelkasini yerga tekkizgan afsonaviy alpomish, zabardas farhod haqidagi rivoyatu dostonlar shunchaki afsona emas, xalq ruhining , xalq mardligining timsolidir. bizning qonimizda ming yillik sharq tafakkurining bedor ruhi gupirlab turibdi. biz beruniylarga, amit temur, mirzo ulug’bek, mirzo boburlarga vorismiz. inson o’z taqdirini asragan taqdirdagina tabiatni, hayot davomiyligini asragan bo’ladi. 7-savol. “vatanimiz taqdiri, ertangi kuni yoshlarimizga bog’liq” deganda nima nazarda tutiladi? o’quvchilarning javoblarini o’qituvchi umumlashtiradi va ushbu savolga quyidagicha xulosa qiladi. yoshlarning ma`naviy uyg’oqligi millatni g’aflatdan asraydigan asosiy omillardan biridir. o’qituvchi butun bir dars davomida o’quvchilarning savollarga bergan javoblarini umumlashtirib darsga xulosa yasaydi: vatanga bo’lgan …
4
iborat bo’lmasligi, berilayotgan topshiriqlarni ko’priq amaliy tamonlariga e`tabor qaratilishi lozim. uyga vazifa sifatida sinflarning yosh xususiyatlarini inobatga olgan holda “o’zbekiston mening vatanim, baxtu iqbolim makoni” mavzusida erkin fikirlarni daftarlariga tushurib kelishlarini berish, yoki yuqori sinf o’quvchilariga bugungi kundagi ta’lim sohasida olib borilayotgan islohotlarning yoshlar hayotidagi o’rni haqida mustaqil ish yozib kelish. 5
5
“o’zbekiston mening vatanim, baxtu iqbolim makoni” - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Faylni Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"“o’zbekiston mening vatanim, baxtu iqbolim makoni”" haqida

o’zbekiston m.doc “o’zbekiston mening vatanim, baxtu iqbolim makoni” “o’zbekiston mening vatanim, baxtu iqbolim makoni” darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mustaqillik bayrami va uning vazmun mohiyatiga oid bilimlar berish. tarbiyaviy maqsad: yosh avlod qalbida vatanparvarlik tuyg’ulariniruhini o’stirish. mustaqillik, erkinlik, o’zbekiston muqaddas makon, vatanga hurmat, qadriyatlarni ulug’lash, o’zlikni anglash tuyg’ularini shakillantirish. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni mustaqillik, erk va vatanparvarlik haqidagi dunyoqarashlarini o’stirish. darsning turi: aralash. darsning usuli: aqliy xujum, savol javob, guruhlarda ishlash. darsning jihozi: didaktik jihoz: vatanimiz tarixiga oid rangli sur’atlar, alloma va buyuk shahslar portretlari, “vatan tuyg’usi” darsligi, islo...

DOC format, 52,0 KB. "“o’zbekiston mening vatanim, baxtu iqbolim makoni”"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: “o’zbekiston mening vatanim, ba… DOC Bepul yuklash Telegram