chingiz aytmatov hayoti va ijodi

DOCX 3 стр. 19,9 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (3 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 3
adabiyot 9-sinf sana: 2024.04.18 darsning mavzusi:chingiz aytmatov hayoti va ijodi darsning maqsadi:a)ta’limiy- o’quvchilarga chingiz aytmatov hayoti va ijodi,uning jahon adabiyotida tutgan o’rni haqida bilim va ma’lumotlar berish; b)tarbiyaviy-o’quvchilarda jahon adabiyotiga bo’lgan qiziqisni tarbiyalash, aytmatov ijodiga mehr-muhabbat hosil qilish; d)rivojlantiruvchi-o’quvcihilarning dunyoqarashi va fikrlash salohiyatini oshirish,badiiy adabiyotga va kitob o’qishga bo’lgan qiziqishlarini oshirish; darsning turi:noan’anaviy; darsning uslubi:bahs,matn ustida ishlash,ma’lumot berish; darsning jihozi:darslik, chingiz aytmatov siymosi, asarlari, darsga oid ko`rgazmalar, televizor darsning borishi: tashkiliy ishlar: darsning chaqiriq bosqichida: a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)kitob-daftarlar nazorati; d)o’quvchilar diqqatini darsga jalb qilish; o’tgan mavzu va uyga vazifani so’rash: 1.,,yarim tuxum” métodi asosida o`tgan mavzuni takrorlash 2.,,klaster usuli”da yangi mavzuni boshlash . darsning mohiyatini anglash bosqichida: i.siz jahon adabiyotidaga asarlarni o’z o’rniga ega,jahon tan olgan ,roman tarqqiyotiga o’z hissasini qo’shgan qaysi shoirlarni bilasiz? ularning asarlaridan ayta olasizmi?bunda chingiz aytmatovning o‘rni haqida nimalar ayta olasiz? ii. chingiz aytmatov 1928-yilning 12-dekabrida qirg`zitonning talas vodiysidagi shakar ovulida tug`ilgan, bolaligidanoqhayot mashaqqatlarini tatigan. bobosi …
2 / 3
adi.so`ng soliq yig`uvchi, traktorchilar brigadasida hisobchi bo`lib ishlaydi.o`rta maktabni bitirgan yigitcha 1945-yilda zooveterinariya texnikumiga kirib, uni 1948-yilda bitiradi, so`ng qishloq xo`jalik institutiga o`qishga kirib, uni 1953-yilda tugatadi. tajriba fermasida zootexnik bo`lib ishladi ham. o`spirin yoshidan yozishga havas bor edi. adabiyotga ishtiyoq tufayli bora-bora u kasbini o`zgartirishga majbur bo`ldi. 1956-1958-yillarda moskvada oliy adabiyot kursida tahsil ko`rdi. bu yerda chinakkam adabiy jarayon bilan yuzlashdi.keyinchalik u:”agar men bu yerda o`qimaganimda o`z qissalarimni yooza olmagan bo`lardim”, - deb aytadi. 1957-yilda “yuzma-yuz”, 1958-yilda “jamila” qissalari chop etidi. chingiz aytmatov 1958-1960-yillarda “literaturniy kirgizstan” jurnalida muharrir, 1961-yilda “pravda”gazetasining o`rta osiyo va qirg`iziston bo`yicha maxsus muxbiri bo`lib ishladi.1991-yildan boshlab, qirg`iziston va rossiya federatsiyasining lyuksemburg va belgiyadagi elchisi bo`libishladi. 2008-yilning 10-iyunida 80 yoshida og`ir kasallikdan vafot etdi. yozuvchining “birinchi muallim”,”yuzma-yuz”, “jamila”, “alvido gulsara”, “oq kema”singari asarlari uning nomini jahonga tanitdi. adibning “asrga tatigulik kun”,”qiyomat”,”kassandra tamg`asi”,”tog`lar qulaganda(mangu kelinchak)”romanlarida nafaqat bir millat va mamlakatga, balki butun insoniyatga daxldor ma’naviy-axloqiy muammolar aks …
3 / 3
ko‘payib boravеradi. ch.aytmatovning dеyarli barcha badiiy asarlari o‘zbеkchaga o‘girilgan. chunki uning qalamidan chiqqan obrazlar - millatidan qat’i nazar har bir kishiga yaqin va tushunarli. siz quyida tanishadigan “asrga tatigulik kun” romanidan olingan parcha ham ko‘pchilikka tanish ruhiy holatlarni aks ettirgani bilan e’tiborga loyiq. asarni mashhur tarjimon asil rashidov o‘zbek tiliga o‘girgan darsning mustahkamlash bosqichida: 1. ,,pochta” metodidan foydalanib mavzuni takrorlash 2. ,,kim ko`p asar aytish” musobaqasini o`tkazish. i. chingiz aytmatov hayoti va ijodi haqida darslikda berilgan ma’lumotlarni o’zlashtirish,matn ustida ishlash; ii.darslikdan tashqari shoir haqidagi ma’lumotlar ustida ishlash; iii.test sinovi:1. chingiz aytmatovning bobosi kim bo`lgan? a. qo`bizchi b. etikdo`z c. tabib d. ko`nchi 2.necha yoshida qishloq kengashi kotibi qilib tayinlandi? a.13 yoshida b.14 yoshida c.15 yoshida d.16 yoshida 3.”agar men bu yerda o`qimaganimda o` z qissalarimni yoza olmagan bo`lardim”,-deb qaysi adib o`zi haqida fikr bildiradi? a. ch. aytmatov b.derjavin c.lermontov d.gogol 4. ch. aytmatovning eng mashhur qissasi qaysi va u nechanchi …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 3 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "chingiz aytmatov hayoti va ijodi"

adabiyot 9-sinf sana: 2024.04.18 darsning mavzusi:chingiz aytmatov hayoti va ijodi darsning maqsadi:a)ta’limiy- o’quvchilarga chingiz aytmatov hayoti va ijodi,uning jahon adabiyotida tutgan o’rni haqida bilim va ma’lumotlar berish; b)tarbiyaviy-o’quvchilarda jahon adabiyotiga bo’lgan qiziqisni tarbiyalash, aytmatov ijodiga mehr-muhabbat hosil qilish; d)rivojlantiruvchi-o’quvcihilarning dunyoqarashi va fikrlash salohiyatini oshirish,badiiy adabiyotga va kitob o’qishga bo’lgan qiziqishlarini oshirish; darsning turi:noan’anaviy; darsning uslubi:bahs,matn ustida ishlash,ma’lumot berish; darsning jihozi:darslik, chingiz aytmatov siymosi, asarlari, darsga oid ko`rgazmalar, televizor darsning borishi: tashkiliy ishlar: darsning chaqiriq bosqichida: a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)kitob-dafta...

Этот файл содержит 3 стр. в формате DOCX (19,9 КБ). Чтобы скачать "chingiz aytmatov hayoti va ijodi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: chingiz aytmatov hayoti va ijodi DOCX 3 стр. Бесплатная загрузка Telegram