chumchuq bola

DOCX 12 pages 108.6 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 12
o`qituvchi: sana________ mavzu: chumchuq bola. o‘ktam usmonov darsning maqsadi: ta’limiy:dts talablari asosida dars o`tish .o'quvchilarning til haqidagi bilimlarini kengaytirish, ifodali o'qish ko'nikmalarini rivojlantirish. tarbiyaviy: o'quvchilarga so'zlashish odobini o'rgatish. odob — inson ko`rki ekanligi haqida rivoyat va o'gitlarni o`qibberish, milliy sharqona odob-axloq qoidalari, fazilatlarini, o'zbekona urf-odat va an'analarining milliy xususiyatlarni farqlash va amalga oshirish usullarini o'rgatish; rivojlantiruvchi: o'quvchilarning lug'at boyligini oshirish.odob va axloq, insonga xos fazilatlar haqida avlod-ajdodlarimiz yaratgan merosning mazmuni, mohiyatini va unga amal qilishga o'rgatish; o`quv jarayoniga oid kompententsiya:tk2 o‘quv fanlarini o‘rganish va bir-biridan farqlash;tk4 orasta kiyinish, yurish turishda kattalardan o‘rnak olish;fk1 matnlarning mazmunini qisqartirib va darslikdagi rasm va illyustratsiyalarga qarab fikrini og‘zaki bayon qila oladi; darsning turi:yangi bilim beruvchi dars. darsning metodi:ifodali o`qish, suhbat, tushuntirish, izlanish. darsning jihozi:har bir guruhga a4 formatli qog'oz, qirqilgan hikmatli so'zlar to'plami, yelim. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni …
2 / 12
avollar beradi. o'quvchilar matnni o'qiydilar. chumchuq bola o‘ktam usmonov boboxon chumchuq bolani rosa qiynadi: suvga solib suzdirdi, qanotlarini yoyib, hilpillatdi. keyin oyog‘iga ip bog‘lab, ko‘chaga olib chiqdi. ko‘chada tal’atga duch keldi. tal’at uni ko‘rdi-yu, qovog‘i solindi. boboxon judayam o‘jar bola edi. tal’at shosha-pisha yonini kovlashtirdi: cho‘ntagida yarimta o‘chirg‘ich bilan kecha ochgan qizil qalami bor ekan. – boboxon, chumchuqni qayerdan olding? – bug‘doyzordan, chigirtka tutayotganimda do‘ppim bilan urib yiqitdim. – alishmaysanmi? boboxon yalt etib tal’atga qaradi, so‘ng bir narsa o‘yladi, shekilli: – alishaman, nimang bor? – dedi hovliqib. – mana rangli qalam, agar xo‘p desang, o‘chirg‘ichni ham beraman. boboxon bilagiga o‘rab olgan pishiq, ingichka ipni bo‘shatib, tal’atdan o‘chirg‘ich bilan qalamni oldi-da, chumchuqni berdi. keyin qiziqsinib: – buni alishvolib nima qilasan? – dedi. – hozir bilasan nima qilishimni. tal’at chumchuq bolaning oyog‘idagi ipni avaylab yechdi. yuragi duk-duk urayotgan bechora qushchani bir-ikki siladi-da, keyin birdan osmonga qo‘yib yubordi. «bor, uchaver!» so‘ng boboxonga qaradi. …
3 / 12
h, farzand, vazir, maslahat, gul urug'i, chiroyli gul, farzand, gulsiz tuvak. soatlar soni: 1 soat. mavzuning qisqacha ta'rifi: qadimda bir befarzand podshoh boigan ekan. u vazirning maslahati bilan farzand asrab olmoqchi bo'ibdi, bolalarga gul urug'i tarqattiribdi va kimning guli chiroyli boisa o'shani farzand qilib olishini aytibdi. oradan vaqt o'tib podshoh gul o'stirgan bolalarni ko'rish niyatida shahar aylanibdi. bir ko'chada gulsiz tuvak ushlab turgan bolani uchratibdi. bola gul urug'i o'smaganini aytibdi. podshoh rost gapirgani uchun shu bolani farzandlikka olibdi. chunki podshoh gul urug'larini qaynattirgan ekan. o`quv jarayoniga oid kompetensiya: . f.k.1. o‘qilgan matnlarning mazmunini tushuna oladi va mavzuga mos maqol va hikmatli so‘zlarni topa oladi;t.k.3. mehnatsevarlik, to‘g‘rilik, hurmat qilish kabi sifatlarga ega bo‘lish; o'quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod: suhbat, tushuntirish,. ifodali o'qish, munozara. shakl: jamoa, guruh bilan ishlash. jihoz: boshqotirfna, test, matnga ishlangan rasm, darslik. nazorat: o'quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi. o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.: o'quvchilar reytingi dars …
4 / 12
rma, testlar vositasida o'quvchilar bilimi tekshiriladi. yangi mavzuni o'tishga tayyorgarlik. oldingi darslardagi kabi mavzu yuzasidan suhbat o'tkaziladi. rostgo'ylikning ahamiyati tushuntiriladi. mavzuni o'qish. o'qituvchi hikoyani ifodali o'qib beradi. hikoya yuzasidan dastlabki suhbat. podshoh nega xomush yurar ekan? podshoh nima uchun bolalarga gul uru g'i tarqatibdi? bola nega gulni o'stira olmadi? nega podshoh farzandlikka bolani tanlabdi? o'qituvchi rostgo'ylik haqida maqol, hikmatli so'zlardan ay- tib, rostgo'ylikning mohiyatini tushuntiradi. oldingi darslarda o'tilganlarni eslatadi. lug'at ishi: podshoh - yurtni boshqaruvchi kishi. vazir - podshohning yordamchilari. tadbir - o'ylab qilingan ish. xomush - xafa, ko'ngli buzildi. bu so'zlarning ma'nosi tushuntiriladi. o'quvchilarga o'qitish. avval jo'r bo'lib o'qitiladi. keyin hikoya 4 qismga bolinib, 4 nafar o'quvchiga o'qitiladi. 2-qayta o'qitilayotganda har bir o'quvchi o'zi o'qigan qism mazmunini so'zlab beradi. 3-marta o'qitilayotganda hikoyani necha qismga bo'lish mumkinligi o'quvchilardan so'raladi va har bir qismga sarlavha toptiriladi. darsni mustahkamlash qismida quyidagi boshqotirmadan foydalanish mumkin. katakchada nechta farzand, nechta dilband so'zi yashirilgan? muammoli …
5 / 12
sh. tarbiyaviy: o'quvchilarga so'zlashish odobini o'rgatish. odob — inson ko`rki ekanligi haqida rivoyat va o'gitlarni o`qibberish, milliy sharqona odob-axloq qoidalari, fazilatlarini, o'zbekona urf-odat va an'analarining milliy xususiyatlarni farqlash va amalga oshirish usullarini o'rgatish; rivojlantiruvchi: o'quvchilarning lug'at boyligini oshirish.odob va axloq, insonga xos fazilatlar haqida avlod-ajdodlarimiz yaratgan merosning mazmuni, mohiyatini va unga amal qilishga o'rgatish; o`quv jarayoniga oid kompententsiya:tk2 o‘quv fanlarini o‘rganish va bir-biridan farqlash;tk4 orasta kiyinish, yurish turishda kattalardan o‘rnak olish;fk1 matnlarning mazmunini qisqartirib va darslikdagi rasm va illyustratsiyalarga qarab fikrini og‘zaki bayon qila oladi; darsning turi:yangi bilim beruvchi dars. darsning metodi:ifodali o`qish, suhbat, tushuntirish, izlanish. darsning jihozi:har bir guruhga a4 formatli qog'oz, qirqilgan hikmatli so'zlar to'plami, yelim. darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 …

Want to read more?

Download all 12 pages for free via Telegram.

Download full file

About "chumchuq bola"

o`qituvchi: sana________ mavzu: chumchuq bola. o‘ktam usmonov darsning maqsadi: ta’limiy:dts talablari asosida dars o`tish .o'quvchilarning til haqidagi bilimlarini kengaytirish, ifodali o'qish ko'nikmalarini rivojlantirish. tarbiyaviy: o'quvchilarga so'zlashish odobini o'rgatish. odob — inson ko`rki ekanligi haqida rivoyat va o'gitlarni o`qibberish, milliy sharqona odob-axloq qoidalari, fazilatlarini, o'zbekona urf-odat va an'analarining milliy xususiyatlarni farqlash va amalga oshirish usullarini o'rgatish; rivojlantiruvchi: o'quvchilarning lug'at boyligini oshirish.odob va axloq, insonga xos fazilatlar haqida avlod-ajdodlarimiz yaratgan merosning mazmuni, mohiyatini va unga amal qilishga o'rgatish; o`quv jarayoniga oid kompententsiya:tk2 o‘quv fanlarini o‘rganish va bir-biridan farqlash...

This file contains 12 pages in DOCX format (108.6 KB). To download "chumchuq bola", click the Telegram button on the left.

Tags: chumchuq bola DOCX 12 pages Free download Telegram