a va b sinf uchun informatika mavzusidagi 56-dars. amaliy mashg‘ulot

DOCX 3 стр. 96,0 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (3 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 3
______________ 10-"a" ,”b” sinf uchun informatika mavzu: 56-dars. amaliy mashg‘ulot darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarga listbox boshqarish obyekti va uning xossalari, combobox boshqarish obyekti va uning xossalari, spinedit boshqarish obyekti va uning xossalari va eng yaxshi futbolchi ilovasini o’rgatish. rivojlantiruvchi: o’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish. tarbiyaviy: vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish kompetensiya tk: axborot kommunikatsion texnologiyasidan foydalanishda xorijiy tildagi atamalarning mazmunini tushungan holda uni jarayonga qo‘llash; fk: ob’ektga yo‘naltirilgan dasturlash tillaridan birida masalalarni yechishga doir dasturlar tuza oladi. dars usuli suhbat, tushuntirish, “savol-javob” metodi, “rasmli boshqotirma” , “to‘g‘risini top”,”yosh aktyor”o‘yinlari. dars turi bilim va ko’nikmalarni nazorat qiluvchi va mustahkamlovchi. o’quv jarayonining amaliga oshirish texnologiyasi o’qitish usullari: blits-so’rov, savol-javob. o’qitish shakllari: guruhlara ishlash, frontal, jamoaviy. o’qitish vositalari:10-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti, “abuturent” jurnali. monitoring va baholash: og’zaki va test nazorati, amaliy vazifalar. ishlash bosqichlari vaqti faoliyat mazmuni o’qituvchi o’quvchilar 1-bosqich. mavzuga kirish. …
2 / 3
iq va savollar beriladi. 1. qo’shimcha savollarga javob beradi, topshiriqlarni bajaradi. 2. vazifalarni yozib oladi. asosiy tushunchalar: mavzuni yoritish. darsning borishi: 1. tashkiliy qism: o’quvchilar bilan salomlashish xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish yo’qlamani aniqlash navbatchi axboroti. siyosiy daqiqa. 1. darsning maqsad va vazifalarini qo’yish. 1. tayanch bilimlarning faollashtirish. uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash. 1. listbox obyekti qanday vazifani bajaradi? 2. combobox obyektining asosiy xossalari vazifalarini aytib bering. 3. spinedit obyektining asosiy xossalari vazifalarini aytib bering. 4. ilovaga listbox obyektini joylang. bu obyektni asaka zavodida ishlab chiqariladigan avtomashinalardan birini tanlaydigan qilib xossalarini o‘zgartiring. 5. ilovaga combobox obyektini joylang. uning xossalari o‘zgartirib, unga viloyatlar ro‘yxatini kiriting. 1. dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi). nazariy qism: eng yaxshi futbolchi ilovasi. yangi obyektlardan foydalanishni o‘rganish uchun eng yaxshi futbolchi tanlovi ilovasini yaratamiz. yangi ilova yaratib, uning oynasiga …
3 / 3
mbobox1.items[i]:=inttostr(j+spinedit1.value); end; end; protseduraning birinchi, uchinchi va o‘ninchi satrlari oynada borligini unutmang. ikkinchi satrda ikkita yangi o‘zgaruvchi yaratiladi. to‘rtinchi satrida ulardan birinchisi: i ga tanlangan futbolchining ro‘yxatdagi raqami beriladi. beshinchi satrda bu raqamning nomanfiyligi tekshiriladi (aks holda futbolchi tanlanmagan bo‘ladi). yettinchi satrda ikkinchi o‘zgaruvchi: j ga combobox1 ro‘yxatining i-satridagi son (dastlab u 0 ga teng) beriladi. sakkizinchi qatorda bu songa spinedit1 da son (futbolchiga berilgan baho) qo‘shiladi va u matn satriga aylantirilib, combobox1 ro‘yxatining i-satriga yozib qo‘yiladi. natijada combobox1 dagi ro‘yxatda har bir futbolchi to‘plagan ballar yig‘ilib boradi. uni bu obyektning o‘ng tomonidagi uchburchak ko‘rinishida tugmani bosib xohlagan paytimizda ko‘rishimiz mumkin. ilovani f9 tugmasini bosib ishga tushiramiz. unda birinchi ro‘yxatdan futbolchini tanlab, ikkinchi maydonchada unga berilgan bahoni tanlaymiz va ok tugmasini bosamiz (chapdagi rasm). bir necha marta futbolchilarga ovoz berib, natijani ko‘rish uchun uchinchi maydonchaning o‘ng tomonidagi uchburchak tugmani bosamiz (o‘ngdagi rasm). 1. amaliy ish: mavzu yuzasida savol va topshiriqlar: …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 3 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "a va b sinf uchun informatika mavzusidagi 56-dars. amaliy mashg‘ulot"

______________ 10-"a" ,”b” sinf uchun informatika mavzu: 56-dars. amaliy mashg‘ulot darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarga listbox boshqarish obyekti va uning xossalari, combobox boshqarish obyekti va uning xossalari, spinedit boshqarish obyekti va uning xossalari va eng yaxshi futbolchi ilovasini o’rgatish. rivojlantiruvchi: o’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish. tarbiyaviy: vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish kompetensiya tk: axborot kommunikatsion texnologiyasidan foydalanishda xorijiy tildagi atamalarning mazmunini tushungan holda uni jarayonga qo‘llash; fk: ob’ektga yo‘naltirilgan dasturlash tillaridan birida masalalarni yechishga doir dasturlar tuza oladi. dars usuli suhbat, ...

Этот файл содержит 3 стр. в формате DOCX (96,0 КБ). Чтобы скачать "a va b sinf uchun informatika mavzusidagi 56-dars. amaliy mashg‘ulot", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: a va b sinf uchun informatika m… DOCX 3 стр. Бесплатная загрузка Telegram